Vyzkoušejte barefoot boty, vaše tělo vám poděkuje
Slyšeli jste o barefoot obuvi? Pravděpodobně ano, ale možná jste zmínku o nich přešli s tím, že se jedná o módu, která stejně brzo odezní. Jenže barefoot jsou mnohem více než jen módní. Vypadají jako klasické boty, ale dávají chodidlu možnost rozvinout svůj přirozený pohybový potenciál, jsou tak zdravější než běžná obuv, a to nejen pro chodila, ale pro celé tělo.

Barefoot je návratem ke kořenům
Barefoot vlastně znamená naboso, což vypadá v souvislosti s obuví jako protimluv, ale ve skutečnosti jde snahu vytvořit obuv, která umožní napodobit chůzi bez bot. Měla by chránit chodidla před chladem, poraněním i nečistotou, ale zároveň nohy neomezovat ve volnosti jejich pohybu a kontaktu s podložkou.
Obuv, která „nedělá” s chodily nic
Na první pohled byste dnes barefoot boty od těch klasických téměř nepoznali – lahodí vašemu oku a sedí k vašemu outfitu, ale chůze v nich je zásadně jiná. V jakých detailech se skrývá rozdíl?
- Nabízejí dostatek prostoru pro prsty i celé chodidlo, aby se dokázaly v botě volně pohybovat. Nejsou úzké jako klasické boty, nohu jen obepínají. Netlačí palec k ostatním prstům a nezpůsobují tak bolestivé vbočení palce. Špatným postavením palce při došlapu ale mohou vznikat i jiné potíže, např. s krční páteří. Nedávají žádnou speciální podporu klenbě, protože vycházejí z přesvědčení, že pevnost jí dávají svaly a šlachy posílené chůzí, ne podpírání ochablých svalů.
- Mají tenkou podrážku. Jsou lehké, abyste si nepřipadali, že na nohou taháte velkou zátěž, což poznáte hlavně při delších túrách. Nechybí jim ohebnost, aby se mohlo celé chodidlo natáhnout, roztáhnout, opřít o zem a odrážet a přitom dostatečně pružit. A v neposlední řadě umožňují využít hmatové schopnosti chodidel. Ta tak mají úzký kontakt s povrchem, po kterém kráčejí, a vysílají do mozku signály, aby se na jeho nástrahy (tvrdost, nestabilitu apod.) tělo připravilo. To funguje jako prevence zranění při došlapu.
- Našemu tělu také nesvědčí podpatky, které deformují postavení těla při chůzi a vyvolávají nejen bolesti kolen. Barefoot obuv tedy jimi není nikdy vybavena (není u ní žádný rozdíl výšky špičky a paty nohy). Právě skrze vzpřímenou přirozenou chůzi se projevují další benefity barefoot obuvi – nastartuje metabolismus a podpoří tím činnost imunity, zbaví vás svalového napětí, zlepší prokrvení tkání a proudění mízy, díky správnému držení těla využijete svou kapacitu plic naplno, což vede ke stimulaci trávicího traktu.
Na výběru si dejte záležet a začněte s nimi pozvolna
První barefoot obuv je dobré vybrat ve specializované prodejně, kde vám poradí. Pokud chcete využít k nákupu internet, neobejdete se bez důkladného přeměření obou nohou, studia tabulek velikostí jednotlivých výrobců a připočítání nadměrku. Je totiž důležité si v botech nechat dostatečné místo před palcem, zohlednit i šířku chodidla a výšku nártu. Vyberte si takové zapínání, které bude vyhovovat stavbě vašeho chodidla. U prvního páru se doporučuje zvolit silnější podrážku (podešev). V nových barefoot botách byste se měli dobře cítit hned napoprvé.
S nošením barefoot obuvi začněte postupně – nemusíte hned obměnit celý botník, kupte jeden pár, například ten, který využijete během volnočasových aktivit pár hodin denně, a trénujte nohy na nové pocity na měkčím terénu, např. při procházce lesem. Chůze v nových botách vám zpočátku nemusí být příjemná, svaly a šlachy mohou být zakrnělé, ale časem si na ně nohy zvyknou a ocení je.
V designu prošly barefoot boty v posledních letech obrovským vývojem a seženete je pro všechny příležitosti, od různých značek a vyrobené z nepřeberného množství materiálu. Určitě si vyberete ty, které vám budou nejlépe vyhovovat.
(pok)
Zdroje:
https://www.naboso.cz/Blog/Chuze-pohyb-zdravi/proc-nosit-barefoot-boty