Pravděpodobnost vzniku srdečního selhání zvyšují různá onemocnění srdce, cév, plic a ledvin. Příkladem může být zúžení věnčitých cév kornatěním tepen (aterosklerózou), stav po infarktu myokardu, vysoký krevní tlak, postižení srdečních chlopní a kardiomyopatie. Mezi další rizikové stavy patří cukrovka, obezita a metabolický syndrom.
Na vzniku těchto onemocnění se podílí řada faktorů. Některé z nich se dají ovlivnit, což může vést k lepší srdeční kondici.
Vyhněte se potravinám, které vaše srdce ohrožují
Změna stravovacích návyků má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, hladinu cholesterolu v krvi a může přispět k úpravě krevního tlaku. To vše vede k ochraně cév a srdce. Nabízíme šest doporučení, která vám pomohou váš jídelníček změnit:
- Vyhněte se konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, které jsou chudé na vitaminy, za to obsahují mnoho škodlivých látek. V praxi to znamená omezit polotovary, instantní jídla, sušenky, slazené nápoje nebo balené pečivo.
- Snižte konzumaci nasycených mastných kyselin, ztužených a částečně ztužených tuků. Vyhýbejte se tyčinkám, různým krémům, polevám a smaženým jídlům. Škodlivý je i palmový olej. Raději svému tělu dopřejte kvalitní olivový nebo lněný olej, vybírejte si libové maso, jezte ořechy a tučné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Mezi ně patří losos, tuňák nebo makrela.
- Vyhněte se vysokému příjmu cukru. Sladké limonády se dají nahradit vodou nebo kvalitním čajem. Důležité je omezit sladké tyčinky, zmrzliny a ostatní pochoutky. Velké množství cukru se nachází i v džusech.
- Méně solte a nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem soli, jako např. uzeniny a brambůrky.
- Jezte hodně zeleniny a ovoce.
- Dávejte přednost celozrnným potravinám a obohaťte svůj jídelníček o různá semínka. Výborná jsou například slunečnicová, sezamová nebo chia.
Prospějte svému srdečnímu svalu aktivním pohybem
Vhodným pohybem na začátek může být i pravidelná rychlejší chůze, kterou zařadíte do svého běžného života, např. v podobě chůze do práce či blízkého obchodu místo využívání auta, nebo jízda na kole. Pravidelné cvičení snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje fyzickou kondici, pomůže s úpravou hmotnosti a krevního tlaku, zlepšuje spánek a náladu. To vše přispívá k ochraně srdce a cév. Doporučuje se alespoň 30 minut aerobního cvičení většinu dní v týdnu. Takovou aktivitou může být rychlá chůze, chůze do schodů, plavání nebo jízda na rotopedu. Ne každý člověk se doposud pravidelně hýbal. Jestliže do této skupiny také patříte, raději začněte cvičit pozvolna a teprve časem intenzitu pohybu zvyšujte. Pokud již máte zdravotní potíže a zejména potíže se srdcem, poraďte se nejprve se svým lékařem, který vám pomůže vybrat vhodnou formu pohybu.
Zbavte se nezdravých návyků a dopřejte si dobrý spánek
Velmi rizikovým faktorem pro rozvoj srdečních onemocnění je kouření. Pokud kouříte, ale již si nechcete ničit své zdraví, zkuste přestat. Může to být velice těžké, a jestliže se vám to nedaří, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Nejen vaše srdce vám poděkuje.
Dalším neduhem bývá nadměrná spotřeba alkoholu, která poškozuje nejen játra, ale i srdce. Možná také užíváte některé léky, se kterými může alkohol reagovat. Konzumovat alkohol se tedy doporučuje jen ve velmi malých dávkách, a to pouze u zdravých lidí.
Nekvalitní či nedostatečný spánek zvyšuje pravděpodobnost některých onemocnění. Dospělý člověk by měl spát 7–8 hodin denně a měl by usínat i vstávat každý den přibližně ve stejný čas. Důležitá je i kvalita spánku, kterou zlepšíte, pokud omezíte modré světlo, alkohol a povzbuzující nápoje před spaním.
Mějte kontrolu nad svými nemocemi
Dobrá kontrola cukrovky, cholesterolu a krevního tlaku přispěje k lepší srdeční kondici. Důležité je absolvovat pravidelné kontroly u lékaře a užívat předepsané léky. Každý se však může rozhodnout, zda uzpůsobí svůj životní styl a napomůže tak zvýšené hodnoty cukru, cholesterolu nebo krevního tlaku upravit, aby chránil své srdce.
(nit)
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/blog/lifestyle-changes-to-lower-heart-disease-risk-2019110218125
https://www.heartfailureint2d.com/home.html
https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=19252