Enzymy jsou látky bílkovinné povahy a jsou potřebné pro všechny biochemické reakce, které probíhají v lidském těle. Zjednodušeně řečeno, pomáhají rozkládat cukry, tuky nebo bílkoviny na jednodušší látky, které se pak využívají v buňkách lidského těla. Minerály, vitamíny a hormony by bez enzymů nevykonávaly svoji funkci.
Enzymy jsou označovány i jako tzv. biokatalyzátory, protože biochemické reakce umožňují, zrychlují a řídí. Je jich známo několik tisíc a každý z nich má svůj specifický úkol. Podílejí se např. na procesech látkové přeměny, obraně těla proti mikrobům a jiným škodlivinám, urychlení přirozeného průběhu zánětu nebo potlačení bolesti.
Tradice léčby pomocí enzymů
Enzymy rostlinného a živočišného původu jsou v lokální i celkové léčbě využívány odedávna, např. enzymy z tropického ovoce se využívaly k léčbě vředů a ran nebo jako náhrada nedostatečné sekrece trávicích šťáv apod. V posledních desetiletích se rozvíjí a stále více využívá nová léčebná metoda, tzv. systémová enzymoterapie, při které se ústy podávají speciální tablety se směsí rostlinných a živočišných enzymů. Svůj obsah uvolňují až v tenkém střevě a tam také dochází ke vstřebání enzymů do krevního i mízního oběhu a do tkání. Zde pak ovlivňují řadu základních životních procesů.
Role enzymů při hojení poškozených tkání
Přirozenou ochrannou reakcí na poškození těla je zánět, který je provázen mimo jiné otokem a bolestivostí. Jeho účelem je lokalizovat a odstranit poškozené tkáně, aby se tělo mohlo začít hojit a uzdravovat. Systémová enzymoterapie optimalizuje průběh zánětu, což znamená, že zánět probíhá pro organismus co nejpříznivěji. Omezuje vznik otoků a hematomů a urychluje jejich vstřebávání, zlepšuje mikrocirkulaci a omezuje nežádoucí srážení krve. Dochází tak k rychlejší regeneraci poškozených tkání a k urychlení hojení zánětlivých ložisek. Příznivým účinkem enzymoterapie je také štěpení mediátorů bolesti, což zmírňuje bolest, a tím, že omezuje otok a zánět, také dochází k působení na základní příčiny.
Enzymy součástí komplexní léčby
I když mechanismy působení systémové enzymoterapie jsou v klinických studiích ověřovány v souladu s požadavky medicíny založené na důkazech od osmdesátých až devadesátých let 20. století, zatím nejsou plně objasněny.
Léčivé přípravky určené pro systémovou enzymoterapii, mezi které například patří v České republice registrovaný Wobenzym, jsou známé svými protizánětlivými, protiotokovými, imunomodulačními a analgetickými účinky. S ohledem na to jsou čím dál více využívány jako součást komplexní léčby u různých zánětlivých onemocnění nebo poúrazových a pooperačních stavů. Aktuální výzkumy a klinické studie se snaží přinášet stále nové informace, které povedou k dalšímu upřesnění působení a většímu využití systémové enzymoterapie.
(jvi)
Zdroje:
www.remedia.cz/Archiv-rocniku/Rocnik-2015/3-2015/Systemova-enzymoterapie-Ucinne-latky-vstrebavani-a-mechanismus-ucinku/e-1Nn-1Rj-1Ta.magarticle.aspx
www.remedia.cz/Archiv-rocniku/Rocnik-2015/4-2015/Systemova-enzymoterapie-II-Klinicke-uplatneni-registrovane-indikace/e-1Nn-1Tv-1UY.magarticle.aspx
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2006/03/03.pdf