Určitě jste si už všimli, že když se mluví o zánětu, často se pokládá rovnítko mezi pojmy zánět a infekce. K infekcím dochází při napadení těla mikroorganismy – viry, bakteriemi nebo plísněmi.
Záněty ovšem nevznikají jen při infekci, ale při jakémkoli poškození tkání. Zánětlivá reakce neslouží jenom k obraně organismu před mikroorganismy, ale je také prostředkem opravy našeho těla. Zánětlivou reakci proto vyvolá také každý úraz nebo poranění. Bez zánětu by se nezhojilo říznutí do prstu ani zlomená kost. Zánětlivá reakce následuje i po každé operaci a je nutná pro zhojení chirurgické rány.
Zánět je spojený také s degenerativními změnami probíhajícími v kloubech při artróze. Příčinou zánětů bývají i poškození vyvolaná nadměrným či nesprávným zatěžováním svalů, šlach a kloubních vazů při sportu nebo těžké práci a naopak také dlouhodobá jednostranná statická zátěž pohybového aparátu (např. práce na počítači).
Nebezpečný chronický zánět
Imunitní systém zajišťuje obranyschopnost organismu. Zánětlivé reakce se účastní různé typy bílých krvinek:
- některé jsou přímo schopné pohlcovat a zabíjet mikroorganismy, které zánět vyvolaly,
- jiné zase odklízejí poškozené buňky a škodlivé produkty zánětlivé reakce,
- další poskytují protilátky nezbytné ke zvládnutí zánětu.
Nezbytná je souhra imunitního systému s tím cévním, důležité jsou i některé hormony a látky zajišťující správnou srážlivost krve a mnoho dalších složek.
Aby zánět zajistil „obranu a opravu“, musí fungovat vyváženost a souhra všech uvedených složek. Optimální je, když „obrana“ zvládne „útok“ co nejrychleji a nejúčelněji a zánět proběhne jako akutní reakce, která bez následků odezní. V případech, kdy je „obrana“ oslabená a nepodaří se útočící mikroorganizmy nebo jiné škodliviny úplně odstranit, se zánět opakuje nebo přechází do chronické formy. Chronický zánět přináší řadu komplikací a organizmus dlouhodobě zatěžuje.
Mezi příklady oslabené imunity a chronického zánětu patří:
- opakované záněty dýchacích cest,
- záněty močových cest,
- chlamydiové infekce,
- záněty dělohy, vaječníků a vejcovodů,
- vaginální záněty (kandidózy, kvasinkové infekce),
- záněty kloubů,
- záněty trávicího traktu,
- záněty žil atd.
Enzymy – bojovníci proti zánětu
Enzymy jsou přírodní látky, které se nacházejí v každém živém organismu. Jde o tzv. biokatalyzátory, které usnadňují a umožňují nespočet každodenních reakcí v těle, aby organismus udržely naživu.
Několik studií ukázalo, že při snižování zánětu a příznaků souvisejících se zánětlivými stavy jsou účinné právě některé enzymy. Výzkumníci například zjistili, že:
- injekce některých proteolytických enzymů potkanům snížila zánět více než kyselina acetylsalicylová,
- některé typy těchto enzymů jsou bezpečnou a účinnou léčbou artritidy (zánětlivé onemocnění kloubů),
- proteolytický enzym byl také účinný při snižování příznaků bolesti, otoků a ztuhlosti kloubů u lidí s osteoartritidou,
- účinnost se prokázala také při snižování zánětu a zmírňování příznaků u lidí se zánětem vedlejších nosních dutin.
Kde enzymy najdeme?
Enzymy se přirozeně nacházejí v řízení imunitních procesů a působí proti zánětům. V případě zdravotních potíží souvisejících s akutními či chronickými záněty je vhodné posílit činnost těchto tělu vlastních enzymů dodáním obdobných enzymů zvenčí, a to formou enzymových léků. Při výběru přípravku se řiďte především informacemi o aktivitě enzymů, nikoliv hmotnostním obsahem. Ta je u léčivých přípravků udávaná tzv. jednotkami aktivity enzymů F.I.P.-j.
Příkladem takového léku je Wobenzym, který obsahuje unikátní směs enzymů. Účinnost je ověřena vědeckým výzkumem i praxí trvající déle než 50 let. Mezi jeho hlavní přínosy patří:
- zkracuje dobu hojení po úrazech a operacích,
- působí proti zánětům, zmírňuje bolest a urychluje vstřebávání otoků,
- optimalizuje funkce imunitního systému,
- pomáhá při léčbě recidivujících a chronických zánětů.
(hah)
Zdroje:
https://www.enzymoterapie.cz/zanet-otok
https://www.healthline.com/nutrition/proteolytic-enzymes
https://wobenzym.cz/