S kardiostimulátorem na magnetickou rezonanci? Možná už brzy
Vyšetření magnetickou rezonancí přináší trojrozměrné zobrazení různých orgánů a přitom nezatěžuje pacienty rentgenovým zářením. To není žádná novinka. Stejně tak jako pravidlo, že do přístroje nesmí v žádném případě člověk s implantovaným kardiostimulátorem, protože by to pro něj mohlo být životu nebezpečné.
Proč vlastně vyšetření rezonancí pacienty se stimulátorem ohrožuje? Důvodů je několik:
- Stimulátor i stimulační elektrody jsou vyrobeny z kovu. Silné magnetické pole by s nimi mohlo pohnout.
- Dalším nežádoucím efektem elektromagnetického pole je silné zahřívání součástí stimulačního systému.
- Může docházet i k poruchám vlastní stimulace srdce, magnet by mohl zresetovat softwarové nastavení a mohla by se rychle vybít baterie přístroje.
„Srdcaři“ v nevýhodě
Nemožnost podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí představuje pro pacienty s pacemakerem značnou nevýhodu. Podle statistik by toto vyšetření potřebovalo asi 17 % pacientů do 1 roku od implantace kardiostimulátoru. Celkově za život je to až 75 % pacientů se stimulátorem. Obvykle nezbývá než využít vyšetření CT, které je zatíženo poměrně vysokou dávkou rentgenového záření a zároveň není v některých případech tak přesné jako magnetická rezonance.
Slabší magnetické pole je nadějí
Kromě toho, že se výrobci kardiostimulátorů snaží vyvíjet nové modely, kterým by silné magnetické pole nevadilo, je tu zřejmě i další cesta: využití magnetické rezonance s mnohem slabším polem 0,2 tesly. Běžně používané přístroje mají totiž nejčastěji magnetické pole o síle 1,5 tesly.
Bezpečná alternativa
Tuto možnost zkoumala studie probíhající na 114 pacientech s různými typy kardiostimulátorů a vyšetřovaly se různé orgány. Kardiostimulátor byl před vyšetřením přeprogramován do bezpečného režimu a byly zaznamenány všechny měřitelné parametry před vyšetřením i po něm. U žádného z pacientů nedošlo k poruše kardiostimulátoru nebo elektrod. Magnetická rezonance se slabým polem se tedy může stát bezpečnou alternativou pro pacienty s kardiostimulátorem.
(omat)
Zdroj: Europace. 2010; 12 (7): 952–960