Mezi pomůcky, s jejichž úhradou pomáhá pojišťovna, patří jak inkontinenční vložky využívané při lehké inkontinenci, tak absorpční pleny, fixační kalhotky či absorpční podložky. Pohlaví ani případné vlastnictví průkazu pro osoby se zdravotním postižením nehrají při předepisování pomůcek roli. Hranice, odkdy mají pacienti nárok na úhradu pomůcek, jsou 3 roky věku.
Předepisuje jen někdo
Zásadní informací je, že pojišťovna pomůcky neproplácí, pokud je zakoupíte individuálně. Úhrada od zdravotní pojišťovny je možná, pouze pokud pomůcky předepíše praktický lékař, urolog, gynekolog, neurolog či geriatr na základě prokázané inkontinence. Poukaz zajistí inkontinenční pomůcky vždy maximálně na tři měsíce a může na něm být předepsán jen jeden druh pomůcky. Využít ale můžete více poukazů.
Co lze získat?
- V případě inkontinence I. stupně (převážně stresová inkontinence), při které dochází k úniku 50 až 100 ml moči během 4 hodin, hradí pojišťovna pánské a dámské absorpční inkontinenční vložky do výše 450 Kč měsíčně (maximálně 150 kusů).
- U inkontinence II. stupně, při níž pacienti používají pomůcky denně a únik moči u nich nastává při změně polohy, při běhu nebo chůzi po schodech, jsou hrazeny například tyto pomůcky:
- absorpční pleny (vložné pleny) – maximálně 150 kusů měsíčně, do celkové výše 900 Kč,
- fixační kalhotky – maximálně 24 kusů ročně, do celkové výše 190 Kč,
- urinální kondomy – maximálně 30 kusů měsíčně, do celkové výše 700 Kč.
- Močová inkontinence III. stupně, která bývá spojena také s inkontinencí stolice, vyžaduje trvalé používání inkontinenčních pomůcek. Únik moči při této nejzávažnější formě poruchy přesahuje 200 ml během 4 hodin. Mezi pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou patří:
- absorpční plenkové kalhotky – maximálně 150 kusů měsíčně, do celkové výše 1700 Kč,
- absorpční podložky – maximálně 30 kusů za měsíc s úhradou do výše 75 % ceny finančně nejméně náročné varianty.
Jak nakupovat
- Pokud je množstevní nebo finanční limit pro inkontinenční pomůcky překročen, částku nad tento limit si pacienti hradí sami. Pokud je potřeba méně pomůcek, než kolik stanovuje limit, není nutné daný limit celý vyčerpat.
- Nabídka inkontinenčních pomůcek je široká. V lékárnách nebo prodejnách zdravotnických potřeb jsou k dispozici různé značky a mnoho odlišných typů pomůcek. Vybírat můžete také na internetu – buď přímo na stránkách jednotlivých výrobců, nebo v desítkách různých e-shopů.
(pak)
Zdroj:
Metodika k úhradovému katalogu VZP – ZP, část P ze dne 1. 10. 2017