S glaukomem za volant můžete. Zásadní je ale názor odborníka!
Byl vám potvrzen zelený zákal? Možná se obáváte, jak to bude s řízením auta či jiného dopravního prostředku. O způsobilosti usednout za volant by měl rozhodnout lékař, který prozkoumá rozsah postižení a omezení zraku. Někdy ale řidič s glaukomem sám pozná, že je čas se řízením skončit.
Podmínkou bezpečného řízení je u osob se zeleným zákalem zachovalá centrální zraková ostrost a periferní vidění. U těchto pacientů časem dochází k zúžení zorného pole a rovněž je v pokročilejších stadiích postiženo i centrální vidění. Toto snížení zrakových schopností pochopitelně vede k otázce, jestli lidé s glaukomem ještě mohou usednout za volant a bezpečně řídit.
Nepřehlížejte varovné signály!
Diagnóza zeleného zákalu není vždy překážkou řízení vozidla. Řidič si však musí být vědom svých omezených zrakových schopností a nepřeceňovat své možnosti. Jedincům s glaukomem nejčastěji dělá problém jízda v noci, citlivost na světla i sluneční paprsky a snížená zraková ostrost. Pokud se při řízení objeví následující příznaky, měl by člověk se zeleným zákalem po poradě s lékařem i rodinou dobře zvážit, je-li schopen v běžném provozu dále bezpečně řídit. Alarmující je především:
- ztráta periferního vidění – tento jev výrazně ztěžuje řidiči včas reagovat na překážky a změny v provozu,
- nadměrná přecitlivělost na světlo a odlesky – řidiči trvá déle přizpůsobit oči jasnému slunečnímu světlu nebo odleskům světel aut v noci,
- rozmazané vidění – neumožňuje osobě za volantem zachytit rychlé pohyby vozidel nebo chodce na silnici.
Pokud se řidiči s glaukomem začnou častěji stávat nehody nebo jsou početnější i „jen“ hrozící kolize, je to varování. Zrakové postižení už zřejmě brání dotyčnému vozidlo bezpečně ovládat.
Lékařský dohled je nezbytný
Způsobilost k řízení musí určit lékařské vyšetření zrakové ostrosti a zorného pole. K docílení co nejostřejšího vidění je nutná adekvátní korekce zraku brýlemi nebo čočkami. Stav se však může i během krátkého časového období změnit, proto jsou pravidelné kontroly u očního lékaře pro řidiče nezbytné. Pro zvýšení komfortu zraku jsou vhodným prostředkem nejrůznější pomůcky. Jedná se například o speciální antireflexní čočky nebo brýlová skla s antireflexním povrchem, které snižují rušivé odlesky světel nebo slunečních paprsků. Polarizační brýle nebo čočky s tmavším zabarvením jsou vhodné za jasného denního světla. Naopak za šera nebo v noci je výhodnější použít spíše do žluta tónované čočky, které pomohou vidění rozjasnit.
(svat)
Zdroj:
www.glaucoma.org/treatment/glaucoma-and-driving.php
www.glaucoma.org/glaucoma/glaucoma-and-driving-ability.php