Syndrom suchého oka se projevuje podrážděním, zarudnutím, pálením, řezáním a únavou očí, případně pocitem cizí částice v oku nebo také paradoxně nadměrným slzením očí. Pokud se u vás takové symptomy začnou projevovat v delším časovém úseku, a bude tedy jasné, že to není „jen“ souběžný projev jiného běžného onemocnění, jako chřipky nebo nachlazení, začněte situaci řešit. Příčinu suchých očí sice neumí ani moderní medicína stále odstranit, ale existuje několik osvědčených přípravků, které si poradí s jejich nepříjemnými příznaky.
Suché oči je třeba zvlhčit a k tomu se používají tzv. umělé slzy. Na výběr jsou různé jejich formy. Nejvíce oblíbené a používané jsou ty ve formě kapek. Vedle toho si je můžete pořídit také ve formě gelu nebo masti a jejich výhodou je, že působí delší dobu než oční kapky. Doporučují se proto hlavně na noc.
Podle čeho umělé slzy vybírat
Někdy trvá delší dobu, než objevíte umělé slzy, které vám vyhovující nejvíce. Podle čeho se při výběru můžete řídit?
Konzervační látky prodlužují trvanlivost kapek a tím i dobu jejich použití. Na druhou stranu mohou oko dráždit a při častém používání syndrom i zhoršovat. Kapky s konzervanty jsou vhodné pro toho, kdo je používá jednou za čas a nechce si každý měsíc kupovat nové balení. Pokud potřebujete použít kapky několikrát denně, určitě volte variantu bez konzervantů.
Kapky s nižší hustotou (viskozitou) vyžadují kapání někdy i po hodinách, ale jsou šetrné a nemají vliv na vidění. Trochu viskóznější kapky stačí aplikovat 3× nebo 4× denně, ale v očích je budete chvíli cítit. Nejviskóznější jsou oční gely, které stačí použít jednou denně, ale musíte počítat s tím, že po jejich aplikaci je vidění chvíli rozostřené. Aplikují se tedy hlavně na noc.
- Možnost používat při nošení kontaktních čoček
Některé oční kapky obsahují již zmíněné konzervanty, které se nehodí pro nositele kontaktních čoček. Pro nositele čoček se proto doporučují oční kapky bez konzervantů. Vhodné jsou kapky s nízkou nebo střední viskozitou.
Co tedy patří mezi osvědčené přípravky v různých formách?
Hyal-Drop Multi: ověřená účinnost a bezpečnost
V případě kapek Hyal-Drop Multi se kombinuje velmi dobrá účinnost s velmi dobrou bezpečností. Díky vysoké koncentraci hyaluronátu sodného přírodního původu a absenci konzervačních látek jsou šetrné a mohou být užívány tak často, jak je jen potřeba. Jsou optimálním řešením i pro nositele kontaktních čoček, dokonce zpříjemňují jejich nošení.
Artelac TripleAction: kapky pro silnější obtíže
Kapky Artelac TripleAction mají vyšší viskozitu než Hyal-Drop Multi a jsou určeny pro silnější nebo opakující se obtíže. Vedle hyaluronátu obsahují také karbomer, glycerol a tukové složky. Ty společně účinkují a podporují činnost všech tří vrstev slzného filmu. Jsou vhodné pro citlivé oči.
Recugel: dlouhodobé zklidnění
Jak je patrné již z názvu, Recugel je gel, který se používá pro zlepšení zvlhčování povrchu očí, ale i ochranu zdravých očí. Má okamžitý zklidňující účinek na rohovku a chrání zdraví oka. Gelová forma zajišťuje jeho dlouhodobé působení v oku. Můžete jej použít po vyjmutí cizího tělesa z oka, konkrétně například na podrážděnou rohovku po nošení kontaktních čoček.
Recugel má blahodárné účinky při vážnějších formách suchého oka, kdy je optimální jeho zařazení na noční dobu. V noci totiž hojivě působí a ráno pacient díky jeho účinkům nepociťuje nepříjemné příznaky suchého oka.
Vidisic oční gel: pro trvalou úlevu
Vidisic oční gel je vhodný tehdy, kdy velmi suché a podrážděné oči potřebují další ochranu a úlevu nebo dlouhodobou podporu. Vytváří ochranný film s vysokou přilnavostí a trvanlivostí a udržuje rohovku i spojivku dlouho vlhké. Představuje optimální řešení pro ochranu a úlevu na celou noc.
Nezapomínejte na prevenci
Výběr konkrétního přípravku je na vás, záleží na typu a intenzitě vašich obtíží. Optimální kombinací mohou být šetrné kapky přes den a aplikace gelu na noc. Pokud by se stav ani po delším užívání nelepšil, určitě navštivte očního lékaře.
Nezapomínejte ale také na to, co syndrom suchého oka (spolu)způsobuje – dlouhodobý pobyt v klimatizovaných místnostech, zakouřené prostředí, práce s počítačem a dlouhé upírání zraku na různé obrazovky. Očím naopak svědčí čisté prostředí, pohyb na čistém vzduchu a kvalitní spánek (vyvětraná místnost, zvlhčovaný vzduch). Při čtení či sledování televize co chvíli cíleně zamrkejte. Zkuste svým očím dopřát úlevu a čisté prostředí, kdykoliv to jde.
(rap)
Zdroj informací:
https://www.bausch.cz
Upozornění: Čtěte příbalový leták. O vhodnosti a způsobu užití přípravku a případných rizicích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Lék k vnějšímu užití