Přeočkování probíhá celý život
Ze složek, které jsou v hexavakcíně obsaženy, je pro období dospělosti potřeba zdůraznit tetanus a černý kašel. Takzvanou „tetanovku“ by měl každý mladý dospělý člověk dostat okolo 25. roku věku. Přeočkování pak probíhá pravidelně v 10- až 15letých intervalech po zbytek života.
- Očkování proti tetanu mimo toto schéma se provádí při rozsáhlých úrazech a poraněních. Toxiny bakterie, které tetanus způsobují, se nacházejí v půdě, hnoji či zvířecím trusu – riziková jsou tedy zejména větší zranění z přírody.
- Význam očkování proti tetanu dokládají celosvětové statistiky. Vyplývá z nich, že naprostá většina případů infekce se objevuje u osob, které nikdy nebyly očkovány nebo neabsolvovaly přeočkování.
Nezapomínejte na černý kašel
Očkování proti černému kašli u dětí zajistí hexavakcína a následné přeočkování v 5 a 10 letech věku. Další aplikace vakcíny by pak měla proběhnout v dospělosti. Zvlášť důležitá je pro osoby, které přicházejí do styku s dětmi v kojeneckém věku. Doporučený interval přeočkování je v případě černého kašle 1–15 let.
- Dospělí patří k nejčastějším zdrojům nákazy černého kašle u malých dětí. Právě novorozenci a kojenci jsou touto chorobou ohroženi více než dospělí – je u nich vyšší riziko rozvoje komplikací.
- Nemoc může začít jako běžné nachlazení, ale postupně se rozvíjející záchvaty kašle mohou trvat několik týdnů i měsíců. Pacienti pak mají velké potíže s dýcháním, spánkem či příjmem potravy.
Kombinované vakcíny i pro dospělé
Očkování proti zmíněným onemocněním může v dospělosti probíhat současně, a to kombinovanou vakcínou proti tetanu, černému kašli a záškrtu. Právě poslední jmenované infekční onemocnění může v případě komplikovaného průběhu způsobit závažné srdeční problémy či poškození nervů. Přestože se záškrt v ČR v současné době téměř nevyskytuje, očkování má značný význam například pro cestovatele, kteří jezdí do rozvojových zemí.
(pak)
Zdroje:
http://www.adultvaccination.org/vpd
http://www.vakcinace.eu/data/files/ockov_kal_2015.pdf