Z malých tlouštíků vyrostou obézní dospělí
Tukové polštářky v dětství znamenají řadu rizik. Jedním z nich je větší pravděpodobnost obezity a všech jejích důsledků v dospělosti. Naproti tomu štíhlé děti se nemusejí tolik obávat „pneumatik“ v dospělosti ani vážných onemocnění, která s nadměrným ukládáním tuku souvisejí – cukrovky 2. typu nebo nemocí srdce.
Obézních dětí přibývá. Příčiny jsou stejné jako u dospělých – nedostatek pohybu a přemíra vysoce energetické potravy. Péče o rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie je přitom životně důležitá, protože malé tlouštíky častěji než děti s přiměřenou váhou trápí:
- vysoký krevní tlak,
- náchylnost ke vzniku cukrovky 2. typu,
- potíže s dýcháním, astma nebo syndrom spánkové apnoe,
- těžkosti s klouby a pohybovým ústrojím,
- ztukovatění jater, žlučové kameny, gastroezofageální reflux („pálení žáhy“).
Obezita ničí nejen tělo, ale i psychiku. Může vést k úzkostem, depresím a nižšímu sebevědomí. Budoucnost dětských „válečků“ je dost chmurná, protože budou s vyšší pravděpodobností „prostorově výrazní“ i v dospělosti. Obezita dospělých je spojena s rizikem srdečně-cévních onemocnění a cukrovky.
Cholesterol hlídejte i u dětí
Obezita a nadměrný příjem nevhodných – hlavně živočišných – tuků se u dospělých pojí s vysokou hladinou cholesterolu. U dětí je to podobné. Je potvrzeno, že aterosklerotické pláty v cévách se začínají tvořit už v dětství a pomalu postupují do dospělosti. Zvýšená hladina cholesterolu v dětství pak může tento proces zrychlovat a zhoršovat. Důsledkem aterosklerózy, tedy „kornatění“ tepen jsou například srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda.
Vyšetření hladiny cholesterolu u svých dětí byste měli zvážit, jestliže:
- máte vy sami nebo vaši rodiče projevy aterosklerózy srdečních cév, ischemické choroby dolních končetin či onemocnění mozkových cév,
- se léčíte s vysokou hladinou cholesterolu.
(cean)
Zdroje:
www.cdc.gov/obesity/childhood/causes.html
www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/UnderstandYourRiskforHighCholesterol/Children-and-Cholesterol_UCM_305567_Article.jsp#.WJZWK1_QfIV