Za co vám játra poděkují
Věděli jste, že nejenom všechno, co jíte, ale i co dýcháte a přijímáte přes kůži, musí filtrovat vaše játra? Jsou hned po kůži největším orgánem našeho těla, ale to neznamená, že jsou odolná tak, že bychom na ně měli zapomenout.
Víte to? Nejenom všechno, co jíte, ale i co dýcháte a přijímáte přes kůži, musí filtrovat vaše játra. Ta jsou sice hned po kůži největším orgánem našeho těla, ale to neznamená, že jsou odolná tak, že bychom na ně měli zapomenout. Naopak.
Nepřetržitá dřina
Játra jsou vytrvalým pracovníkem, který nezná přesnou pracovní dobu. Jejich úloha v organismu je opravdu důležitá, protože filtrují jedy, léky a všechny škodlivé látky z krve. Spolupodílí se na vytváření pro nás důležité energie a uvolňují chemické látky, které potřebuje náš mozek a nervový systém. A to i tehdy, když jejich část chybí nebo jsou postižena některou z chorob.
Játra odměňujte každý den
I když pracují neustále, prospěje jim, když trochu nálože, kterou musí vykonat, ubereme. Játra nebudou muset pracovat naplno tehdy, když ze stravy vyloučíte mastná jídla a přemíru cukru a soli. To znamená – už žádné hranolky a hotová mražená jídla, která vám vydrží v lednici opravdu dlouho. Játrům vykonáte dobrou službu i tím, že si občas přečtete na obalu obsah látek, které jsou do jídla přidány, a některých se vyvarujete. To platí zejména pro glutaman sodný, nadmíru cukru, potravinářská barviva a konzervační látky.
Voda a bílkoviny – nezbytný pomocník
Tekutiny doslova vyplachují škodlivé látky z těla. Doporučené množství je osm sklenic denně. A samozřejmě se tím nemíní barevné, cukrem oslazené limonády, kola nebo snad alkohol, ale přírodní džusy nebo čistá voda. Přiměřené množství proteinu nám zase dodá zelenina, vajíčka, ryby, fazole, ořechy a libové maso. Některé druhy jídel, jako třeba syrové nebo nedovařené maso a ryby, mohou játrům uškodit. Mohou totiž obsahovat bakterie nebo viry.
Výpary játrům neprospějí
Játra se musí zabývat i tím, co dýcháte. Zachováte jim zdraví tím, že nebudete kouřit a dýchat jedovaté výpary například z laků na vlasy, sprejů proti hmyzu a rozpouštědel. Pokud něco natíráte, noste masku, rukavice a samozřejmostí jsou otevřená okna. Protože určité choroby jater, jako třeba žloutenka, se přenáší krví, nepůjčujte si od nikoho žiletky, nástroje na manikúru ani kartáčky na zuby.
Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí. Pokud jim chcete poskytnout nadstandardní regeneraci třeba potravinovými doplňky nebo bylinkami, poraďte se o tom s lékařem. Ne všechno, co je přírodní, musí játrům prospívat.
(skl)
Zdroj: www.projectinform.org