Deprese se vyskytuje u lidí s roztroušenou sklerózou (RS) až třikrát častěji než u zbytku populace, ve 20–50 % případů. Řada lidí zažije depresivní epizodu dokonce před vypuknutím samotné RS. Je jejím viníkem tíživá životní situace, nebo deprese k tomuto onemocnění prostě patří?
Deprese není špatná nálada
Slovo deprese je často v běžné konverzaci používané místo špatné nálady („Dneska nejdu, mám depku.“). Deprese je ale závažné a nebezpečné onemocnění, které je třeba léčit. Mezi jeho základní projevy patří:
- podrážděnost,
- ztráta energie,
- ztráta zájmu o aktivity, které vás dříve těšily,
- problémy se soustředěním,
- nekontrolovatelný pláč,
- problémy s rozhodováním,
- výrazná spavost nebo naopak problémy s usínáním a nočním spánkem,
- nevysvětlitelné bolesti,
- snížení chuti na sex,
- bolesti hlavy,
- změna chuti k jídlu spojená s výraznou změnou tělesné hmotnosti,
- v závažných případech i myšlenky na smrt či sebevraždu.
Tyto projevy přitom musí být dlouhodobé. Nejedná se o záležitost jednoho nepovedeného odpoledne.
Důvodů deprese je několik
Příčin deprese u RS je hned několik. Na její rozvoj má vliv chronický zánětlivý proces v mozku, který je vlastně principem roztroušené sklerózy. Negativní roli v něm hrají i látky uvolňované při RS imunitními buňkami. Bylo zjištěno, že při podání těchto látek zdravým dobrovolníkům se u nich objevují příznaky splňující kritéria deprese. Na vzniku deprese se podílí i ztráta nervových vláken a úbytek mozkové hmoty přítomný u RS. A v neposlední řadě se s depresí často pojí léčba – ať už akutní ataky, nebo léčba dlouhodobá. Nejvyšší riziko výskytu depresivní epizody se uvádí v prvních měsících po stanovení diagnózy RS (až 40 %).
Jak zabránit propuknutí deprese po sdělení diagnózy?
Po zásadním okamžiku sdělení diagnózy se vyrojí spoustu pochyb a otázek. Ty nejzásadnější většinou člověka napadnou až po odchodu z ordinace. Otázky si sepište, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, organizace sdružující pacienty s RS nebo například psychoterapeuta či fyzioterapeuta v RS centru. Nenechte se vyděsit neověřenými informacemi na pochybných internetových stránkách. Oporu by měla poskytnout i rodina. Vyhýbání se blízkým osobám ničemu nepomůže, ba naopak.
Existují také programy přímo určené pro nově diagnostikované. Nejtěžší překážky pomáhají překonat i různá sdružení. Kontaktovat některé z nich určitě stojí za zkoušku. Dostanete se do styku s lidmi, kteří prožívají a prožívali totéž, s lidmi, kteří znají odpovědi a tipy. Pomoc najdete u Sdružení mladých sklerotiků, poradenství nabízí například i Unie Roska.
Tři tipy, jak se s počínající depresí vypořádat
Nikdo vám nedá univerzální návod, jak se s diagnózou RS vypořádat. Existují však určité společné rysy a základní skutečnosti, které je třeba si uvědomit.
- Přestaňte se domnívat, že „zdraví je mé právo a nějaká přírodní nespravedlnost na mě poslala nemoc“ a že „jsem jen smolař/ka a nedá se s tím nic dělat“
- Přerovnejte si žebříček hodnot ve svém životě, tzn. začněte se ptát, jakým smyslem svůj život naplňujete a co smysluplného můžete ze své situace udělat. Najdete-li smysl, najdete i radost ze života a té nejen není nutno se vzdát, tu je třeba pečlivě pěstovat a rozmnožovat. Mnoho lidí nalezlo to nejdůležitější v životě, až když je potkaly problémy, když byli vyvedeni ze zajetých kolejí a komfortu.
S depresí si nezahrávejte
Nenechte depresi, aby vám sebrala radost a smysl života. Nezůstávejte se svými pocity sami. Svěřte se rodině, psychoterapeutovi nebo lékaři. Depresi je třeba začít co nejdříve léčit a porazit. Dnes k tomu existuje řada účinných zbraní, neváhejte je využít!
(dos)
Zdroje:
https://www.csnn.eu/casopisy/ceska-slovenska-neurologie/2016-6-4/deprese-u-vybranych-neurologickych-onemocneni-59451
https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/ms-depression
https://www.nfimpuls.cz/index.php/roztrousena-skleroza/rady-pacientum/162-jak-se-vyrovnat-se-sdelenim-diagnozy