1. Včasné nasazení a poctivé užívání léků
Pro úspěšnost léčby RS je včasné nasazení léčby zásadní. Snad ještě důležitější je však pravidelné užívání předepsaných léků. Roztroušená skleróza probíhá nejčastěji ve vlnách. Střídají se období vzplanutí autoimunitního zánětu a období klidu, kdy mohou neurologické obtíže i zcela vymizet. Aby však mohla biologická léčba uspět, musíte ji užívat pravidelně a dlouhodobě. To, že obtíže vymizely, neznamená, že léky můžete vysadit.
2. Dostatek vitaminu D
V našich zeměpisných šířkách má nedostatek vitaminu D naprostá většina lidí. Jeho nedostatek je rizikovým faktorem pro vznik RS i pro její horší průběh. Jeho doplňování, ať už ve stravě, nebo prostřednictvím kapiček či kapslí, je proto rozhodně pro správné fungování imunitního systému doporučováno.
3. Típněte cigaretu
Je prokázáno, že u kuřáků má RS horší průběh, dochází u nich totiž k rychlejšímu rozvoji postižení, nález na magnetické rezonanci je rozsáhlejší a dochází k rychlejšímu úbytku mozkové tkáně. Přestat kouřit je proto u lidí s touto diagnózou ještě důležitější než u ostatních.
4. Řešte i jednotlivé projevy nemoci
RS je velmi různorodá nemoc. Přístup k její léčbě proto musí být vždy individuální. I když ataka (vzplanutí zánětu) odezní, mohou některé obtěžující příznaky nemoci přetrvávat. Nezapomeňte tuto skutečnost sdělit svému lékaři. Řadu jejích příznaků lze ovlivnit tzv. symptomatickými léky, které neřeší podstatu nemoci, ale usnadňují život s ní. Mohou to být léky ovlivňující zvýšené svalové napětí s křečemi ve svalech, obtíže s močením, depresi nebo nepříjemné brnění. Některé symptomy se naopak dají nejsnáze ovlivnit fyzioterapií či psychoterapií.
5. Zdravý životní styl
Zdravý životní styl je důležitý pro všechny z nás. Lidé s RS nejsou výjimkou. Ba naopak. Pro psychické i fyzické zdraví je důležitý pravidelný pohyb. Zabraňuje rozvoji svalové ztuhlosti a dalších hybných obtíží a v neposlední řadě uvolňuje endorfiny, které mají příznivý vliv na pochroumaný imunitní systém. Pokud si nejste jisti, jaká aktivita je pro vás vhodná, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem v RS centru.
6. Péče nejen o tělo, ale i o duši
Stejně důležitá, jako je péče o tělo, je u vás i péče o duševní pohodu. Studie zabývající se efektem psychoterapie na průběh RS potvrdily nejenom zlepšení kvality života, ale i menší nárůst postižení dle magnetické rezonance.
7. Nepřepínejte se
V dnešní době je vše orientováno na výkon, všichni se snaží vypadat neúnavně a nezničitelně. Člověk ale takový není. Zvolněte, dopřejte si odpočinek, poslouchejte svoje tělo. Nechte si poradit odborníkem, jak zvládat stres. Tělo a duše se navzájem ovlivňují a je potřeba na nich pracovat současně.
8. Nestraňte se přátel a rodiny
Když se objeví nezvaný host jménem RS, je to zásah nejen pro vás, ale i pro vaše blízké. Neuzavírejte se do sebe. Uvědomte si, že jste v tom společně. Rodina a přátelé pomohu vyrovnat se s novou situací vám a vy zase jim.
9. Informujte své okolí
O RS panuje spoustu mýtů a předsudků. Vysvětlete svým blízkým nebo i kolegům v práci, o co se jedná. Co se stát může a co je naopak nereálné. Vyhnete se tak nepříjemnostem a nedorozuměním.
10. Nechte si poradit a pomoci
Když si nevíte rady, nebojte se obrátit na zaměstnance RS center, sociálního pracovníka či pacientské organizace. Dobrá rada od někoho, kdo si prochází podobnými problémy či je odborníkem na jejich řešení, přijde vždy vhod.
(dos)
Zdroje:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/s-roztrousenou-sklerozou-lze-zit-plnohodnotny-zivot-ale-je-potreba-vcasna-8214936
https://www.nfimpuls.cz/index.php
Havrdová E., Malinová R., Suchá L., Novotná K. Rozcestník aneb mám RS a co dál? Unie Roska: Praha, 2016.