Léčbu astmatu dodržujte i v době, kdy nemáte obtíže
Léčba astmatu se dělí na úlevovou a preventivní.
Úlevová léčba se používá pouze v případě výskytu akutních potíží, tj. při záchvatu. Nutnost jejího použití by však měla být pouze ojedinělá. Pokud pacient potřebuje úlevovou léčbu často, značí to nedostatečnou kontrolu astmatu.
Preventivní antiastmatika, která mají protizánětlivý účinek, se užívají každodenně, dlouhodobě a i v případě, že pacient nemá žádné obtíže. Pouze dobře nastavenou preventivní léčbou a jejím důsledným a správným dodržováním lze mít astma pod kontrolou a nepociťovat žádné či pouze minimální příznaky. Dodržováním následujících doporučení můžete docílit kontroly nad svou nemocí i vy:
- Docházejte na pravidelné kontroly k lékaři, konzultujte s ním všechny příznaky astmatu a nebojte se pokládat dotazy ohledně léčby. Při léčbě astmatu je důležitá dobrá spolupráce a důvěra mezi pacientem a lékařem.
- Důsledně dodržujte předepsanou léčbu i v případě, že nemáte žádné obtíže.
- Zvolte ke své nemoci a její léčbě aktivní přístup.
- Snažte se porozumět tomu, proč, jak a kdy musíte léčbu užívat a jaké příznaky se mohou objevit při akutním záchvatu.
- Mějte napsaný jasný plán léčby a postup, který máte aplikovat v případě výskytu akutního astmatického stavu.
- Naučte se správně pracovat s inhalátorem a svoji inhalační techniku konzultujte s lékařem. Abyste léky správně vdechovali, je správná inhalační technika klíčová.
Vyhněte se látkám, jež zhoršují vaše astma
Kouření (včetně pasivního) je velmi nebezpečné pro vaše plíce, a to zejména v kombinaci s astmatem. Zároveň ztěžuje snahu dostat astma pod kontrolu a zvyšuje pravděpodobnost výskytu astmatického záchvatu. Pozor, velmi nezdravé je pasivní kouření pro děti trpící astmatem – nekuřte tedy ve společných prostorách, doma ani v autě.
Astma mohou i přes dobře nastavenou léčbu zhoršovat také alergeny nacházející se v našem životním prostředí, proto je důležité se jim co nejvíce vyhýbat. Týká se to zejména pylů, roztočů, zvířecí srsti a určitých potravin.
Pečujte o své tělo po všech stránkách!
Zdravá a vyvážená strava je dobrý základ nejen pro lidi trpící chronickým onemocněním. Dbejte na dostatečný příjem zeleniny, ovoce a zdravých tuků. Se stravou je často spojen i problém nadváhy, která může váš stav zhoršovat a jejímž snížením se naopak mohou příznaky zlepšit.
Další věcí, která by se měla stát součástí vašeho života, je udržování fyzické kondice. Vhodné fyzické aktivity, které budete provádět po většinu dní v týdnu, vám mohou velmi prospět tělesně i psychicky, a vy tak budete lépe zvládat běžné činnosti. Je však možné, že se při sportování objeví některé příznaky astmatu – často jsou však řešitelné, a je tedy namístě se poradit se svým lékařem a nastavit jejich vhodnou léčbu. K pohybu vás mohou motivovat i příběhy některých vrcholových sportovců, kteří trénují i přes toto onemocnění.
Jelikož naše tělo je jeden celek, může při astmatu trpět i psychika. Je pochopitelné, že je velmi náročné, pokud se příznaky astmatu objevují často, musíte stále přemýšlet o své léčbě a máte pocit, že nemůžete dělat věci naplno. V případě, že se po psychické stránce necítíte dobře, trpíte obrovským stresem či máte úzkosti, nebojte se svůj stav konzultovat se svým lékařem.
Při dobré kontrole nad astmatem se potíže vyskytují minimálně, jsou mírné a v případě akutního zhoršení dobře zvládnutelné. Pacient potřebuje úlevovou léčbu jen ojediněle a snížení funkce plic u něj není významné. U části pacientů lze dokonce dosáhnout stavu, který se prakticky neliší od zdravé populace – nemají v podstatě žádné příznaky. K tomu je však za potřebí velmi dobrá a aktivní spolupráce pacienta s lékařem, pravidelné užívání předepsaných léčiv a dodržování vhodného režimu.
(nit)
Zdroje:
https://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/pruduskove-astma-5-dil-54
https://www.astma-zero.cz/cs/napsali-o-nas/protizanetliva-lecba-se-nove-nasazuje-jiz-v-zacatcich-astmatu
My-Asthma-Guide-2019-WEB.pdf