Ženy s Turnerovým syndromem mohou mít problémy s početím
Turnerův syndrom je onemocnění postihující výhradně dívky. Projevuje se různými komplikacemi od vrozených srdečních vad až po nízký tělesný vzrůst a problémy s vaječníky.
Hodně obtíží spojených s touto nemocí se dnes již dá dobře léčit a maximálně tak usnadnit a zkvalitnit dívkám a ženám s Turnerovým syndromem život.
#IMG#Stále ovšem existují obtíže, které mohou těmto ženám v dospělosti život značně komplikovat. Jednou z nich jsou vrozené vady reprodukčních orgánů, resp. dysfunkce vaječník.
V ovariích se jednak tvoří ženské pohlavní hormony a jednak se z nich při ovulaci uvolňují do vejcovodů vajíčka připravená na oplodnění. Z těchto důvodů není většině žen s Turnerovým syndromem dáno otěhotnět přirozeným způsobem. Při případném otěhotnění by se zde navíc vyskytla pravděpodobnost vzniku vrozených vad nebo i poruchy chromozomů u plodu. U takové ženy je nezbytné sledování gynekologem a lékařem na specializovaném pracovišti lékařské genetiky.
Řešení existuje
Šanci pro ženy s Turnerovým syndromem, které chtějí mít vlastní dítě, představuje oplodnění in vitro (In Vitro Fertilization, IVF). Tuto metodu v minulosti využívaly páry, kdy bylo ženě odebráno vlastní zdravé vajíčko a oplodněno mimo její tělo – tzv. „ve zkumavce“. S legalizací dárcovství oocytů (vajíček) v České republice se však ženám s Turnerovým syndromem otevřela větší možnost, jak se stát matkami.
Pokud si žena s Turnerovým syndromem přeje mít dítě se svým manželem, může být – in vitro – oplodněno vajíčko dárkyně právě jeho spermiemi. Dárkyní oocytů se může stát zdravá žena bez genetické zátěže v rodině, vyšetřená v genetické poradně. Dárkyni je vyšetřen i tzv. karyotyp (sestava chromozomů u daného člověka). Pro úspěšné uhnízdění darovaného vajíčka v děloze ženy s Turnerovým syndromem je dostačující velikost její dělohy. Absolvování hormonální léčby předcházející početí je proto nezbytné.
Zdroje:
www.bbc.co.uk
www.library.nhs.uk
http://infertility.suite101.com
(jan)