Ženy v ohrožení aneb Bezbolestný infarkt
Nejnovější výzkumy odhalily alarmující fakt: zcela nenápadný infarkt, bez typických průvodních bolestí na hrudníku, se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Dámy proto mají i vyšší riziko úmrtí během hospitalizace vzhledem k pozdějšímu stanovení diagnózy. Rozdíly v projevech infarktu mezi oběma pohlavími se snižují až s přibývajícím věkem.
Raději ať bolí
V některých případech je opravdu lepší, když nás něco bolí než nebolí. Bolest na hrudi patří k příznakům, které člověka většinou přimějí zavolat rychlou lékařskou pomoc. A právě u infarktu je každá vteřina drahá. Doba, za jakou se dostaneme do nemocnice, totiž výrazně ovlivňuje efektivitu léčby, a tudíž i prognózu. K typickým projevům infarktu myokardu patří:
- svíravé či tlakové pocity na hrudi,
- časté vystřelování bolesti do ramene až paže,
- probíhat může bolest až do krku, čelisti nebo lopatky.
Čísla hovoří pro muže
Podle statistiky dat získaných z amerického národního registru od roku 1994 až do roku 2006 víme o infarktu myokardu následující:
- postihl 1 143 513 lidí, přičemž 42,1 % byly ženy,
- u něžného pohlaví se infarkt vyskytuje průměrně o 7 let později (zhruba v 74 letech oproti 67 letům u mužů),
- překvapivá byla skutečnost, že až ve 35,4 % případů probíhal infarkt myokardu bez bolesti na hrudi – u žen tento příznak chyběl ve 42 %, u mužů v 30,7 %,
- úmrtnost během hospitalizace byla u mužů 10,3 %, u žen dosahovala 14,6 %.
Včasné varování
Lze očekávat, že dosavadní a budoucí poznatky ohledně infarktu povedou k vytvoření specifických doporučení pro muže a ženy. Hlavním cílem však bude stejně jako dnes, aby se lidem s akutním infarktem myokardu dostala co nejrychleji odborná lékařská pomoc.
(blš)