U žen mohou příznaky zintenzivnit hormonální změny
Ženy i muži s myastenií gravis mívají obdobné příznaky. U žen však navíc v jejich rozvoji může hrát určitou roli i menstruační cyklus, těhotenství a období menopauzy. Přibližně u třetiny žen se příznaky zesilují v průběhu menstruace.
Dalším obdobím, ve kterém mohou být myastenické obtíže intenzivnější, je menopauza. V tomto případě může být s efektem nasazení hormonální substituční terapie, což je léčba založená na dodávání nedostatkových hormonů a tím potlačení projevů jejich nedostatku. Ženy po menopauze jsou také náchylnější k rozvoji osteoporózy (řídnutí kostí). U myasteniček užívajících kortikoidy riziko osteoporózy stoupá, protože řídnutí kostí je jedním z nežádoucích účinků těchto léků. Existují však léky, které jsou určené k prevenci i léčbě osteoporózy.
Těhotenství se u myasteniček vyplatí naplánovat
Ženy s myastenií by měli těhotenství dopředu plánovat. Předtím než se rozhodnout otěhotnět, je ideální, aby svůj zdravotní stav a podávané léky probraly s ošetřujícím neurologem. Těhotenství je vhodné v období, kdy je onemocnění pod dobrou kontrolou. Některé léky jsou navíc poměrně agresivní a mohou být v průběhu těhotenství nebezpečné (např. methotrexát či mykofenolát mofetil patří mezi látky, které mohou poškodit plod). Při užívání těchto léků je vhodné bránit početí vhodnou antikoncepcí, u žen s myastenií by neměl být problém s tabletovou ani implantovanou antikoncepcí.
Před otěhotněním může být vhodné provést odstranění brzlíku
V některých případech je před plánovaným těhotenstvím ještě vhodné provést thymektomii – speciální výkon, při kterém se z těla odstraní brzlík. Tento zákrok často bývá prováděn torakoskopicky (tj. za pomoci speciálních sond a mikrokamery), někdy lékaři využijí možnost robotické operace.
Přibližně u poloviny osob po thymektomii dochází k dlouhodobému zlepšení stavu. Tato operace je účinná především u mladších nemocných. Dalším důvodem k jejímu provedení může být také nádor brzlíku (thymom), který lze poměrně často vídat u myasteniků po 40. roce věku.
Myasteničky by měly být v těhotenství pod dohledem gynekologa i neurologa
V průběhu těhotenství by žena myastenička měla docházet na pravidelné kontroly za svým neurologem i gynekologem. U žen se stabilizovaným onemocněním v průběhu těhotenství většinou nedochází ke zhoršení příznaků nemoci.
Myastenie by také neměla nijak ovlivnit načasování ani způsob porodu. Budoucí maminka by se v těhotenství měla vyvarovat užívání určitých léků, konkrétní přípravky je vhodné předem probrat s ošetřujícím lékařem. Měla by docházet k pravidelným gynekologickým kontrolám – v případě potřeby lze provést doplňující vyšetření, například k vyloučení nadměrné tvorby amniové tekutiny nebo k posouzení pohybů plodu. Obecně lze říci, že většina myasteniček má bezproblémový průběh těhotenství.
Novorozenecké myastenie není třeba se obávat
Pro myasteničku se stabilizovaným onemocněním by klasický vaginální porod neměl být problémem. V některých případech je (stejně jako u žen bez myastenie) nutné přistoupit k provedení císařského řezu. I tento typ porodu je u myasteniček možný. Ke zmírnění porodních bolestí by mělo být bezpečné také podání epidurální analgezie. Většinou se doporučuje vyvarovat se užívání přípravků s hořčíkem.
Těsně po porodu se u novorozenců může objevit tzv. novorozenecká myastenie – stav, kdy v důsledku přestupu mateřských protilátek do těla novorozence může dojít k přechodným příznakům myastenie i u jejího dítěte. Novorozenecká myastenie se objevuje u cca 10 % porodů a udává se, že riziko jejího vzniku lze snížit výše zmíněnou thymektomií. U myasteniček také není důvod zakazovat kojení, je však doporučeno kojit maximálně 6 až 9 měsíců.
O MYGRA-CZ
MYGRA-CZ, z.s. je nezávislý neziskový spolek pacientů s diagnostikovaným onemocněním myastenie gravis (MG), jejich rodinných příslušníků, odborníků se zaměřením na problematiku tohoto onemocnění a dobrovolných členů z řad široké veřejnosti. Vznikl v roce 2009 a zasazuje se o zvyšování povědomí o MG, pořádá setkání pacientů, vydává informační materiály o MG, provozuje poradnu. MYGRA-CZ je členem České asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO), která sdružuje 43 pacientských organizací a bojuje za zlepšení péče o pacienty se vzácnými nemocemi, nejenom v oblasti léčby. Více na www.mygra.cz a www.vzacna-onemocneni.cz.
Zdroje a použitá literatura:
https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/myasthenia-gravis
https://www.myaware.org/information-for-women
https://www.myaware.org/myasthenia-and-pregnancy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6364336/
https://www.myastheniagravis.cz/