Menopauza, tedy období vyhasínání hormonální aktivity vaječníků, a tím pádem i ukončení plodného období života, představuje pro ženy velmi výraznou životní změnu a vstup do nové životní etapy. Problémovým obdobím bývá především premenopauza, někdy také označovaná jako perimenopauza. Jedná se o dobu, jež předchází této životní změně a je spojená s celou řadou příznaků. Jejich intenzita a prožívání jsou velmi variabilní a individuální. Za menopauzu jako takovou je potom považováno období více než jeden rok od úplného vymizení menstruace.
Příznaky spojované s menopauzou
- Nepravidelné menstruační cykly − vyskytují se u 70−90 % žen.
- Návaly horkosti − trpí jimi až 75 % žen.
- Nárůst tělesné hmotnosti a změna tělesné konstituce.
- Bolesti prsou.
- Problémy s kvalitou vlasů, nehtů a kůže.
- Problémy s močením − mohou se projevit například v podobě opakované infekce nebo inkontinence.
- Nervově-psychické potíže − proměny nálad od lehkých změn až po těžkou depresi postihují podle statistik až 25 % žen v období perimenopauzy a menopauzy.
V psychické rovině ženy v období menopauzy zažívají celou řadu stavů:
- podrážděnost,
- smutek,
- ztrátu motivace,
- úzkost,
- agresivitu,
- problémy se soustředěním,
- únavu,
- náladovost,
- tenzi
- a mnohé další.
Příčinou těchto potíží je v prvé řadě pokles hladiny hormonů, což ženy ovlivňuje nejen po tělesné stránce, ale zároveň zasahuje i do fungování mozku a duševních funkcí. Na psychice ženy se ale podílí i celá řada dalších stresorů včetně toho, že může dojít k zvýraznění třeba již dříve známých zdravotních problémů. Holistický přístup v podobě homeopatie jim může výrazně pomoci zvládat své tělesné i psychické potíže.
Hlavní homeopatické léky při menopauze
- Sepia officinalis patří mezi homeopatické léky velmi často indikované ženám v období menopauzy. Vhodná je zejména pro ženy, které se v této životní fázi cítí vyčerpané, opotřebené, slabé a plačtivé. Je to hlavní lék tzv. „syndromu prázdného hnízda“. Je to fáze, kdy děti opouští domov, začínají vlastní životy a vztah s partnerem za léta plná starostí okolo dětí pomalu vyprchal. Tyto ženy se cítí smutné, nemají chuť se stýkat s přáteli a ani se věnovat svým běžným denním aktivitám. Mohou také cítit nezájem až odpor vůči svému manželovi a dětem. Nesnáší jakékoliv pokusy okolí o útěchu či společnost a snadno při nich vybuchnou. Takové ženy jsou většinou podrážděné před menstruací, ale i v jejím průběhu. Menstruace může být buď velmi silná, nebo naopak sporá. Návaly u nich často probíhají od pánve směrem nahoru a jsou doprovázeny výrazným pocením. Navíc mohou trpět také na migrény, hemoroidy či žlučníkové potíže. Většinou mají v oblibě kyselá jídla a pití. Jejich stavy se celkově zlepšují pohybem, intenzivním cvičením a na čerstvém vzduchu.
- Sulfur je homeopatikum určené pro velmi horkokrevné ženy, které se snadno potí a nesnesou teplo v jakékoliv formě. Při návalech se musí odkrývat a potřebují chlad a čerstvý vzduch. Po psychické stránce se stávají úzkostnými, bojí se o vlastní zdraví, i když zdravý životní styl jim moc neříká. Taky u nich začíná převažovat únava, lhostejnost a nepořádnost. Pokud jde o tělesné pocity, mohou zažívat pálení a svědění různě po těle. V tomto období se u nich může poprvé objevit i kolísavý vysoký tlak či například závratě.
- Lachesis je přípravkem pro ženy, jejichž nejcharakterističtější potíží je všeobecné zhoršení jejich stavu před začátkem menstruace či jejím vynecháním a pak výrazné zlepšení s nástupem menstruace. Na úrovni psychiky jsou tyto ženy hádavé, podezřívavé, žárlivé a především výrazně upovídané. Tyto tendence může vystřídat i období deprese a výrazné mlčenlivosti, pak mají chuť doslova utéct před světem. V tělesné rovině se potíže projevují jako návaly spojené s bušením srdce a horkým potem, ale současně s pocitem studených nohou. Pocení jim přináší výraznou úlevu. Dalším typickým příznakem pro tyto ženy je, že jim vadí těsné oblečení kolem krku, protože to u nich vyvolává pocity dušení a škrcení.
- Aurum metallicum je homeopatikum vhodné pro velmi zaměstnané a zodpovědné ženy, které mohou mít sklony ke špatné náladě, melancholii i depresi. Ta se u nich většinou dostavuje hlavně při jakémkoliv neúspěchu v práci. Často trpí vysokým tlakem, nepravidelným srdečním rytmem a návaly horkosti spojenými s tmavým začervenáním obličeje. Jejich menstruace bývá velmi silná, což často způsobují, či dokonce zhoršují myomy.
- Thuya occidentalis je homeopatikum vhodné pro ženy, které v životě braly hodně antibiotik, případně dlouhodobě antikoncepci nebo kortikoidy, či prodělaly řadu gynekologických infekcí. Kromě toho se u nich mohou vyskytnout četné myomy, cysty, polypy nebo bradavice. Tyto pacientky mívají sklony k obezitě, zejména v oblasti trupu. Mají také sklony k zadržování vody a nárůstu hmotnosti a celulitidě. I když jsou většinou zimomřivé, hodně se potí. Po psychické rovině zažívají časté pocity strachu, zejména obavy z rakoviny. Celkově trpí mnohými obsesemi a zvláštně popisovanými příznaky.
- Graphites pomáhá ženám, které jsou bledé, pomalé a zimomřivé. Mají výrazné tendence k nárůstu váhy. Jejich pokožka bývá studená, bledá a suchá, což může celkově připomínat obraz snížené funkce štítné žlázy. Jejich krvácení bývá slabé a krev je většinou světlého odstínu. Mohou mít i výrazné sklony k zácpě.
- Calcarea carbonica je homeopatický přípravek pro ženy spíše obézní, které mají sklony k cukrovce, vyššímu tlaku, kamenům (ať už ve žlučníku, či v ledvinách) nebo k potížím s klouby a také k osteoporóze. Před menses mívají zvětšená a bolestivá prsa a samotná menstruace u nich bývá velmi silná. Případné návaly většinou doprovází pocity pálení na temeni. Tyto pacientky jsou většinou zodpovědné, pracovité a mohou trpět obavami z budoucnosti a z toho, že už nikdy nebudou zdravé.
- Natrum muriaticum se hodí pro ženy, které jsou spíše uzavřené a mívají sklony k depresi. Po gynekologické stránce si takové pacientky mohou stěžovat na suchost pochvy, bolest a odpor k sexu. V tělesné rovině je mohou trápit bolesti zad nebo migrény, které se zhoršují pobytem na slunci. Charakteristická je pro tyto ženy velká chuť na sůl a studené nápoje.
- Pulsatilla je homeopatikum vhodné pro emocionálně labilní ženy, které mívají proměnlivou náladu s tendencí k plačtivosti. Většinou mají neustálou potřebu, aby je někdo podporoval a utěšoval. Jejich krvácení bývá taktéž velmi nepravidelné a proměnlivé i z hlediska jeho intenzity. Typickým příznakem je krvácení, které probíhá pouze ve dne. Celkově se stav takových pacientek zhoršuje v teple, v uzavřených místnostech a po konzumaci tučných jídel.
Homeopatický lék, který nejvíce odpovídá potížím dané ženy, podáváme v ředění 30 C v dávce 5 granulí 1× denně. Ze začátku je vhodné užívat denně, po zlepšení stavu je nutné začít snižovat frekvenci podávání.
Režimová opatření
Kromě homeopatických léků je důležitá i celková změna životního stylu:
- Upravte jídelníček.
- Cvičte – vhodné jsou jak aerobní aktivity, jako například jogging, tak i klidnější cvičení, jako je například jóga.
- Věnujte se relaxaci, meditaci.
- Věnujte se kontaktům se svým okolím, rodinou a přáteli.
Změna stravy může pomoci
Zohledníme-li všechny potíže související s menopauzou, pro dosažení úspěchu může být vhodným řešením i změna stravy. Potrava, která je bohatá na vitamíny, minerály a kvalitní živiny, pomáhá udržet zdraví i kondici a pomáhá imunitnímu systému. Doporučení jsou následující:
- Preferujte celozrnné potraviny, luštěniny a zeleninu.
- Do svého jídelníčku zařaďte sóju a další sójové produkty, jako je miso nebo tofu. Sója totiž obsahuje mnoho rostlinných hormonů fytoestrogenů, které jsou pro tělo prospěšné. Je známo, že Japonky konzumující uvedené potraviny mívají nejmenší problémy s menopauzou na světě. Zdravé je také lněné semínko.
- Přidejte ovoce a zelené potraviny – i ty obsahují prospěšné fytoestrogeny.
- Esenciální mastné kyseliny, které jsou obsaženy ve sladkovodních rybách, tuňákovi i v tresce, prospívají srdci, snižují návaly a prospívají také pokožce.
- Vitamín E pomáhá u žen regulovat produkci hormonů estrogenů.
- Šalvěj podávaná zejména ve formě čaje zmírňuje intenzitu pocení při návalech.
- Vynechejte červená masa, nasycené tuky a sycené nápoje, které vyplavují vápník z kostí.
- Vyvarujte se také kofeinu i alkoholu, které ještě zhoršují příznaky návalů.
- Cukr používejte umírněně – jednak přispívá k tloustnutí, ale zvyšuje i riziko kvasinkových infekcí.
- Omezte sůl – ta vede k zadržování vody, otokům a výkyvům krevního tlaku.
MUDr. Jaroslav Čupera