Dva základní druhy léků
Na srážení krve se podílejí hlavně dva procesy:
- shlukování krevních destiček, tzv. agregace,
- srážení a spojování vláken krevních bílkovin, tzv. koagulace.
Léky proti srážení krve rozlišujeme podle toho, na který z těchto dvou procesů cílí především (antiagregancia a antikoagulancia). Antiagregancia jsou léky, které blokují shlukování krevních destiček, jež je nepostradatelnou složkou srážení krve. Antikoagulancia svým působením blokují koagulační faktory a tím i vlastní koagulaci. Krev se jimi ale, jak se mezi pacienty říká, neředí. Oba typy léků pomáhají předcházet nebezpečným krevním sraženinám, které se mohou vytvořit v krevních cévách nebo v srdci. Bez léčby mohou tyto sraženiny blokovat oběh a to může vést až ke vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice.
Aspirinem proti infarktu
Léky, které snižují shlukování (agregaci) destiček a chrání před vznikem sraženin, se předepisují například:
- lidem po infarktu nebo po mozkové mrtvici,
- těm, kteří mají mírnější stupeň onemocnění cév – třeba bolesti na hrudi nebo v nohou při námaze,
- preventivně těm, kteří jsou vznikem takového cévního onemocnění ohroženi, například starší lidé s cukrovkou.
Základním lékem působícím proti agregaci je kyselina acetylsalicylová, tedy starý známý aspirin, ovšem v menších dávkách, než jaké obvykle užíváme proti bolesti.
Léky na ředění krve, heparin a NOAK
Naopak srážení vláken krevních bílkovin (koagulace) má hlavní slovo při vzniku sraženin v místech se zpomaleným prouděním krve – tedy v žilách, když jsou nezdravě rozšířené, když dlouho sedíme nebo ležíme bez pohybu, nebo také v srdci, když špatně pumpuje krev.
- Asi nejznámějším přípravkem této lékové skupiny jsou léky na ředění krve, působící tak, že blokuje působení vitaminu K v těle. Vitamin K je nutný pro tvorbu některých krevních bílkovin důležitých pro srážení krve. Z tohoto důvodu si při užívání warfarinu musíme dávat pozor na potraviny s jeho vysokým obsahem, jako je ovoce, zelenina a řada dalších. Příliš vitaminu K v potravě by totiž mohlo jeho účinek zrušit. Warfarin se užívá v tabletách a jeho působení se musí pravidelně kontrolovat odběrem krve v laboratoři.
- Heparin je látka, která se podává injekčně, buď vpichem do podkoží, nebo infuzí. Právě z důvodů aplikace se příliš nehodí pro dlouhodobé užívání, ale častěji se podává krátkodobě například při pobytu v nemocnici. Zvyšuje účinnost protisrážlivých látek přítomných v krvi.
- NOAK, tzv. nová nebo přímá antikoagulancia, je skupina léků, které specificky potlačují účinek některých srážlivých bílkovin. Užívají se v tabletách a jejich výhodou oproti jiným lékům na ředění krve není jen to, že pacient nemusí dodržovat žádná dietní omezení, ale hlavně to, že při jejich užívání nedochází k předávkování, které vystavuje nemocného často život ohrožujícímu krvácení.
- Mezi přípravky, které mají co do činění se srážením krve, se dále řadí ještě léky na rozpouštění sraženin (trombolytika). Používají se ale jen při akutních stavech.
(luko)
Zdroj:
https://www.healthline.com/health/anticoagulant-and-antiplatelet-drugs