Změna životosprávy jako první krok
Mezi hlavní rizika neléčené anebo špatně léčené cukrovky patří nemoci srdce a cév. Abyste jim zabránili včas, je od okamžiku, kdy zjistíte, že cukrovkou trpíte, třeba dodržovat v prvé řadě správnou životosprávu, která se netýká jen stravy, ale také přiměřeného pohybu, zdravého spánku a eliminace alkoholu či jiných návykových látek, včetně nikotinu. Pro úspěšnou prevenci srdečně-cévních chorob je dále u cukrovkářů důležitá zejména úprava tělesné hmotnosti a dosažení optimální hladiny cholesterolu.
S cukrovkou se člověk nemusí vzdát úplně všeho, na co byl zvyklý! Řada cukrovkářů jen trochu změní stravování a pomocí glukometru si pravidelně měří hladiny krevního cukru (glykémie) tak, aby zjistili, která jídla jim ji příliš zvedají a jak si mají optimálně nastavit složení živin v jídle. Navíc v dnešní době existuje pro cukrovkáře nepřeberné množství chutných receptů a za pomoci kalorických tabulek je možné stravování hravě zvládnout. A v případě, že trpíte dlouhodobě nadváhou, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Vždy se řiďte doporučeními svého diabetologa, případně diabetologické zdravotní sestry! Lékaři budete dodávat přehled pravidelných měření glukometru. On vás pak bude pravidelně posílat na odběry tzv. glykovaného hemoglobinu, laicky dlouhého cukru, který mu poskytne obrázek o dlouhodobém vývoji vašeho onemocnění. Na základě těchto dat bude vaši léčbu průběžně upravovat.
Cukrovkáři, nezapomeňte pečovat o své nohy!
Cukrovkáři by neměli zapomínat ani na péči o svou pokožku, zejména o tu na nohou. Bývá totiž často velmi suchá se sklonem k praskání a k tvorbě drobných ranek, které se u nich hůře hojí anebo se snadno zanítí. Na problémy s pokožkou se naráží zejména u seniorů. Kvůli jejímu vysušování je vhodné se nekoupat příliš často, ale přesto dbát na dostatečnou hygienu, používat osvědčené prostředky k mytí nohou a promazávání pokožky a co nejčastěji si měnit ponožky. Kromě pokožky byste neměli zanedbávat ani péči o své nehty. Raději si nechte udělat šetrnou pedikúru, abyste se zbytečně neporanili. I drobné ranky se u cukrovky hojí dlouho a mají tendence se zanítit. Důležité je také správné obutí.
V nohou se také často projevují příznaky komplikace cukrovky v podobě diabetické neuropatie, které vedou k jejich necitlivosti nebo naopak ke vzniku nepříjemných křečí. Také v případě, že zaznamenáte její známky, je třeba udělat vše pro to, aby se hladina krevního cukru dostala do cílových hodnot stanovených diabetologem. Při diabetické neuropatii raději používejte k nastavení optimální teploty koupele teploměr, protože kvůli poruchám citlivosti byste se mohli popálit.
Když jen změna životosprávy nestačí…
Jakmile změna životosprávy pro úpravu hladiny krevního cukru nestačí, předepíše vám diabetolog léky – a to buď ve formě tablet, nebo podkožních injekcí.
Injekčně je třeba několikrát denně aplikovat inzulin. Jeho častá aplikace vyžaduje cvik a zejména ze začátku se asi nevyhnete modřinám. K jejich omezení kromě nácviku techniky vpichu přispívá i správná velikost jehly. Místo vpichu je také potřeba průběžně měnit, a to ve vzdálenosti minimálně dva a půl centimetru od místa posledního vpichu. Obecně se doporučuje aplikovat dlouhodobě působící inzulin do stehna a ten rychle působící do břicha. Inzulin lze také aplikovat pomocí pohodlnějšího inzulinového pera. U někoho je potřeba přejít na inzulinovou pumpu. Jedná se o krabičku o velikosti walkmanu, která se nosí připevněná na těle a pomocí zavedené kanyly sama dávkuje inzulin dle vaší potřeby v průběhu celého dne.
Když není cukrovka sama…
U seniorů cukrovku často doprovázejí také další zdravotní obtíže, například možnost častějších úrazů při pádu, a tím pádem i hůře se hojících ran, horší ústní hygiena a podobně. Obtížná je péče také o seniory cukrovkáře s demencí. Je totiž mnohem náročnější uhlídat jejich správnou životosprávu a dostatek přiměřeného pohybu, hladina cukru tak může nekontrolovatelně kolísat a riziko dalších potíží narůstá. Navíc spolupráce a domluva s těmito pacienty nejsou vůbec jednoduché a u těch, kteří nespolupracují, se v případě diabetické neuropatie hůře rozeznává míra bolestivosti.
V každém případě se ale ve zvládání cukrovky vyplácí soustavnost, protože pokud se vám ji dlouhodobě podaří udržet pod kontrolou, výrazně tak snížíte riziko vzniku jejích komplikací.
(tkro)
Zdroj:
https://www.gesundheit.de/krankheiten/diabetes/gefahr-bei-diabetes/fusspflege-und-diabetes
https://www.angehoerige-pflegen.de/diabetes-praktische-tipps-zur-pflege-ernaehrung-und-versorgung/