Sladký záškodník
Krevní cukr se může vázat na rozličné části buňky, bílkoviny nebo tuky. O to více k tomu dochází, čím vyšší je množství cukru v krvi. Přesně to je případ cukrovky a způsobuje to velké množství komplikací. Cukr se například váže na stěny malých cév, kapilár, čímž poškozuje jejich přirozené vlastnosti. Kapiláry pak nejsou schopné správně zásobovat cílovou tkáň, která následně trpí nedostatkem kyslíku a živin. Dochází v nich ke hromadění škodlivých látek, čímž se mimo jiné poškozují nervy. Cukr se zároveň váže i na nervy samotné a zabraňuje jim ve správném fungování. Dokáže dokonce falešně upozornit imunitní systém na ohrožení v organismu a on pak špatně fungující nervy sám napadne. Výsledkem těchto mechanismů je nenávratné poškození nervů po celém těle, odborně nazývané diabetická neuropatie.
Různé typy nervů = různé typy poškození
Různé typy nervů plní v těle různé funkce. Některé vedou informace o teplotě, tlaku nebo bolesti ze vzdálenějších oblastí těla do míchy, jiné naopak přenášejí údaje ke svalům, žlázám či jiným orgánům a říkají jim, co mají dělat. Potíže s nervy se obvykle objevují postupně a ze začátku nemusejí být vůbec patrné. Podle toho, které nervy jsou postižené, se může diabetická neuropatie projevovat různými způsoby.
- Nejčastěji se potíže projevují v podobě tzv. periferní neuropatie. Bolest začíná na spodní části nohou a postupně postihuje celé dolní končetiny. Poté přechází i na horní končetiny. Zpravidla se zhoršuje v noci. Projevuje se ztrátou citlivosti na tlak i teplotu, pocitem mravenčení nebo pálením. Ubývá svalová hmota, mizí reflexy, zhoršuje se rovnováha i koordinace pohybů. Zvyšuje se bolestivost. Nedostatečná citlivost často vede k zanedbání péče o vzniklá zranění.
- Při tzv. radikulózní neuropatii nastává poškození nervů stehen, boků a dolních končetin. Obvykle se vyskytuje na jedné končetině.
- Pokud dojde k poškození jednoho specifického nervu v těle, mluvíme o tzv. mononeuropatii. Častěji se objevuje u starších pacientů. Problémy se většinou projeví náhlou bolestí v lýtku, stehnu, pánvi nebo trupu. Časem však bolest ustupuje.
- U tzv. autonomní neuropatie se jedná o potíže s polykáním a srdečním rytmem. Může při ní docházet ke kolísání tělesné teploty nebo k problémům se zažíváním.
Rizikem je kouření i nadváha
Před diabetickou neuropatií není chráněn žádný pacient trpící cukrovkou. Existují však faktory, které mohou výrazně zvýšit možnost jejího vzniku. Především:
- špatná kontrola nemoci, když se nedaří vysokou hladinu krevního cukru účinně snížit,
- délka trvání choroby, která způsobuje, že poškození nervů se časem kumuluje a je nevratné,
- nemocné ledviny, při nichž se tělo není plně schopno zbavovat škodlivých látek, což vede k dalšímu poškození nervů,
- nadváha, protože BMI nad 24 často zhoršuje následky nemoci,
- kouření, které způsobuje další poškozování cév, čímž se rapidně zpomaluje a zhoršuje hojení ran.
Co pomáhá?
Při obraně před neuropatiemi je v první řadě třeba udržovat správnou hladinu cukru v krvi. Na základě doporučení lékaře se může jednat o léčbu inzulinem nebo o nasazení léků. Nutná je také změna životního stylu, zdravější stravování, a pokud pacient trpí nadváhou, měl by zhubnout. Již dlouho je známo, že pro dobrou činnost nervů jsou potřebné vitaminy B2 a B6. Nové výzkumy dále ukazují, že pomoci mohou také výživové doplňky obsahující látky, jako je kurkumin, lecitin, piperin nebo resveratrol.
(mpr)
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20371580