Kdy(ž) je dítě ohroženo hepatitidou C
Hepatitida C není u dětí až tak častá, přesto je možné se s ní setkat. Jak dochází k přenosu této nemoci a jak lze malé pacienty léčit, to objasní následující řádky.
Hepatitida C není u dětí až tak častá, přesto je možné se s ní setkat. Jak dochází k přenosu této nemoci a jak lze malé pacienty léčit, to objasní následující řádky.
Rizikové těhotenství
V minulosti byla nákaza hepatitidou C způsobena hlavně krevními transfuzemi a produkty odvozenými z plazmy, jako jsou antihemofilický faktor nebo nitrožilně podávané imunoglobuliny. Díky zavedení testů krve i produktů z ní odvozených ale bylo toto nebezpečí výrazně omezeno. Nyní je rizikem tzv. horizontální přenos nákazy, tedy přenos z matky na dítě během těhotenství. Při postižení matky virem hepatitidy C je nebezpečí přenosu nemoci na potomka pouhých 3,8 %. Riziko se však zvyšuje až na 25 % v případě současné nákazy virem HIV.
Pozitivní testy – důvod k obavám?
Každé dítě matky pozitivní na hepatitidu C prochází testy na "anti-HCV" neboli protilátky proti viru této choroby. U většiny dětí infikovaných žen je tato protilátka v krvi přítomna, i když nedošlo k přenosu samotného viru. Protilátky totiž na rozdíl od virů procházejí placentou a dostanou se do krevního oběhu plodu. Jejich přítomnost je běžná až do věku 18 měsíců. Přibližně v této době by pak měly vymizet.
Nemoc bez příznaků
Chronická hepatitida C u dětí nemá skoro žádné viditelné příznaky. Je to onemocnění, které potichu a nenápadně poškozuje játra, aniž by muselo být jinak patrné. Proto jsou důležité krevní testy, které nákazu bezpečně potvrdí. U některých dětí může dojít k samostatnému vymizení nemoci, pravděpodobnost tohoto "samovyléčení" je však bohužel nízká a s věkem ještě klesá.
Léčba se u dětí liší podle věku
- Děti ve věku 3–4 let by měly být léčeny ještě před nástupem do kolektivu. Vhodnou kombinací léčebných látek jsou interferony spolu s ribavirinem.
- Pacienti od 5 do 18 jsou léčeni podle individuálních potřeb. Mnoho odborníků se domnívá, že by měli terapii podstoupit jenom ti, kteří mají agresivní formu choroby výrazně poškozující jejich játra.
- Léčba je možná dvěma způsoby: kombinací ribavirinu a interferonu stejně jako u mladších dětí nebo pegylovaným interferonem – tato terapie však vyžaduje bedlivý dozor lékaře, jestli se neobjevují nebezpečné vedlejší účinky na krvetvorbu (snížené množství bílých krvinek).
Důležitá je opatrnost
Přenos nákazy z matky na dítě nemusí proběhnout jen během těhotenství, důležité je dávat si pozor i později, při společném životě v domácnosti. Zde už je ale nebezpečí přenosu velmi nízké. Rodiče by měli být obezřetní hlavně na možnou kontaminaci krví:
- vinou zubních kartáčků,
- přes manikúrové nůžtičky,
- žiletkami.
Společné stolování nebo používání stejného nádobí je naopak považováno za bezpečné.
(jez)
Zdroj: www.hepns.ca