Když děti vylétnou z hnízda
Většina žen ten pocit někdy zažije – děti vyrostou, mají své přátele a snaží se od své mámy tak nějak oprostit, najít si vlastní útočiště a založit svou rodinu.
Matka se pak mnohdy nedokáže vyrovnat s pocitem, že to malé děťátko, které ještě nedávno chovala v náručí, je najednou dospělé a chce se osamostatnit. Odborně označujeme tento stav jako syndrom prázdného hnízda.
Epidemie moderní doby
Ano, skutečnost, že děti opouští domov a jdou vlastní cestou, je v dnešním světě stále častějším jevem. Maminky jsou pak depresivní, smutné, nemají na nic náladu a často vyhledávají někoho, s kým by si o tom mohly popovídat, třeba prarodiče. Zvýšené riziko výskytu tohoto syndromu mají hlavně ty z nás, které celý život vkládaly energii jen do dětí a manžela a sebe zanedbávaly. To, že v nás jsou naše děti stále přítomny, se vyznačuje závislostí na nich. Je pak těžké se naučit nevolat jim denně, ale jednou týdně a nechat jim jejich vlastní volnost.
Čas věnovat se sama sobě
Přesně tak to je. Když dětičky "vylétnou z hnízda", měly byste se, milé dámy, začít věnovat samy sobě. Sepište si seznam činností, na které jste dříve neměly čas, a užívejte si to plnými doušky. Vzpomeňte si, co jste tak rády dělaly v mládí a zopakujte si to, nic vám nebrání. Malujete rády? Tak si vytvořte z pokoje svých ratolestí své vlastní studio! Věnujte se více cestování a hlavně nezapomeňte sportovat. Jeďte s kamarádkou na wellness víkend, zkrášlujte sama sebe. Začněte se učit nový jazyk – třeba exotickou španělštinu. A hlavně – užijte si partnerský život se svým manželem.
Zákazy a povolení
Rozhodně nevolejte dětem více než jednou týdně. Nenavštěvujte je příliš často. Naplánujte společnou dovolenou, ale nedivte se, když nepojedou a upřednostní své přátele. Nikdy se však nezapomeňte zajímat o jejich studium a plány, které mají. A dejte svým potomkům najevo, že jste tu vždycky pro ně a to se nezmění.
(ena)
Zdroj: