Když diagnóza zní: „rizikové těhotenství“
Jde o stav, při kterém je větší pravděpodobnost, že se miminko nenarodí úplně zdravé. Může hrozit vrozená vývojová vada plodu, předčasný porod anebo je například větší možnost potratu. Důležité je si ale uvědomit, že v tomto případě se jedná pouze o zvýšené riziko. Ne tak u tzv. patologického těhotenství – tam jsou již buď budoucí maminka, nebo plod vážně nemocni.
Určující potíže
Uveďme několik důvodů, kvůli kterým se lékař může rozhodnout označit probíhající těhotenství za patologické:
1. Věk budoucí rodičky. Toto je jedna z vůbec nejčastějších příčin rizikového těhotenství. Ženy, které mají termín plánovaný před 17. narozeninami anebo po 35. narozeninách, mají vyšší riziko možných komplikací.
2. Zdravotní stav ženy ještě před těhotenstvím. Některá onemocnění mohou znamenat určitá rizika ať už pro budoucí maminku, nebo pro plod. Jsou to:
- zvýšený tlak krve,
- cukrovka,
- problémy s dýcháním, s ledvinami či se srdcem,
- autoimunitní onemocnění,
- chronické infekce (např. HIV),
- předchozí potraty či jiné problémy v předešlých těhotenstvích,
- genetické poruchy v rodinné historii.
3. Životní styl těhotné ženy. Mezi rizikové zlozvyky patří především kouření cigaret, pití alkoholu či užívání drog.
4. Zdravotní obtíže, jež se mohou objevit v průběhu těhotenství. Do této skupiny patří dvě základní jednotky:
- Těhotenská cukrovka. Tento typ cukrovky se objevuje v průběhu gravidity. Následuje-li žena rady svého lékaře, může mít naprosto zdravé těhotenství i miminko. Po porodu obvykle cukrovka zmizí, avšak žena má v budoucnu vyšší riziko rozvoje cukrovky druhého typu.
- Preeklampsie. Jde o syndrom zahrnující zvýšený krevní tlak, bílkoviny v moči a vznik otoků. Pokud není preeklampsie léčena, může mít fatální následky jak pro dítě, tak pro těhotnou ženu. S adekvátní terapií většina žen porodí zdravé děti.
5. Komplikace vlastního těhotenství. Jsou to záležitosti, které se netýkají ani tak zdravotního stavu matky, jako vlastní gravidity. Patří sem:
- Předčasný porod. Jde o porod před 37. týdnem těhotenství. Rizikové však může být i těhotenství, které termínem zásadně přesahuje plánovaný porod.
- Mnohočetné těhotenství. Je-li v děloze přítomen více než jeden plod, má taková gravidita vyšší riziko předčasného porodu, rozvoje těhotenské cukrovky či zvýšeného tlaku krve.
- Vcestné lůžko. Situace, kdy placenta překrývá vnitřní děložní branku. To může být zároveň důvod pro volbu císařského řezu.
- Problémy spojené s plodem. Některé mohou být rozpoznány ultrazvukem. Patří k nim například zvýšené či snížené množství plodové vody či zpomalený růst plodu.
Riziková těhotenství vyžadují dohled specialisty. Těhotná žena pravidelně dochází do poradny, kde jí jsou předkládány nejlepší možné rady či léky, které mají dopomoci k bezproblémovému porodu a zdravému miminku.
(boba)
Zdroj:
www.webmd.com
www.porodnice.cz
www.mayoclinic.com