#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Devatero informací při užívání hormonální antikoncepce

Hormonální nerovnováha a diabetes Mgr. et Mgr. Kristýna Poulová 6.2.2025
Výběr antikoncepce nepodceňte v žádné fázi svého života. Foto: Shutterstock

Ústně užívaná (perorální) hormonální antikoncepce patří k nejčastěji předepisovaným lékům hrazeným jejími samotnými uživateli, přesněji řečeno uživatelkami, proto jsou otázky spojené s jejím užíváním velmi časté. Řada žen na ně hledá v prostředí internetu odpovědi a ne vždy nachází ty skutečně odborně podložené, případně jimi zbytečně zahlcuje své gynekology. Abychom oběma scénářům předešli, přinášíme odpovědi na devět nejčastějších.

1. Můžu při užívání antikoncepce oddálit krvácení?

Pravidelné krvácení může být v některých situacích, např. při dovolené u moře, na obtíž. Pokud užíváte ústně podávanou hormonální antikoncepci, nemusíte se bát, že vám krvácení zkříží plány. Jednoduše proto, že krvácení není známkou menstruace, k ní totiž při tom vůbec nedochází, ale poklesu koncenrace estrogenů. Cyklus užívání antikoncepce může ten přirozený pouze napodobovat tím, že jsou pilulky s obsahem hormonů (aktivní) podávány jen jeho část a zbytek jsou užívány ty bez obsahu hormonů (neaktivní). Pokud tedy chcete oddálit krvácení, můžete po dobrání aktivních tablet (nejčastěji po 21 dnech) začít užívat hned z nového platíčka opět ty aktivní.

2. V brzké době plánuju otěhotnět, kdy je vhodné užívání antikoncepce ukončit?

V případě plánovaného těhotenství nemusíte s vysazením antikoncepce na nic čekat, může se vám totiž podařit otěhotnět hned po něm, dokonce ještě před tím, než se dostaví první menstruace, případně to může trvat pár cyklů. Rychlé otěhotnění po vysazení antikoncepce nijak nemůže zvýšit pravděpodobnost poškození embrya nebo později plod. Než se vydáte kvůli tomu, že se vám dlouho po vysazení antikoncepce nedostavila menstruace, ke svému gynekologovi, udělejte si těhotenský test, možná jste totiž už těhotná. Každopádně váš cyklus by se měl obnovit do podoby, jak vypadal před zahájením užívání antikoncepce.

3. Můžu otěhotnět, když mám sex během braní neaktivních tablet?

Antikoncepce je vyrobena tak, aby vás chránila proti nechtěnému početí po celou dobu jejího užívání. Musí se však užívat přesně tak, jak je předepsáno, tedy vynechání aktivní tablety může snižovat její účinnost. Pokud víte, že jste zapomněla jednu nebo několik aktivních tabletek užít, raději použijte ještě další možnost ochrany, například prezervativ, a to až do konce cyklu. 

4. Mám se při braní hormonální antikoncepce obávat nežádoucího přírůstku hmotnosti?

Přibrání hmotnosti se hodně žen v souvislosti s hormonální antikoncepcí obává, ale zbytečně – klinické studie žádné takové riziko neprokázaly. Většina žen užívajících „pilulky” zůstává na své původní váze. Důvodem, proč tato představa přetrvává, je skutečnost, že při užívání hormonální antikoncepce dochází v těle k zadržování tekutin, zejména v oblasti prsou, boků a stehen. Estrogen obsažený v antikoncepci také přispívá k zvětšení tukových buněk, nikoliv k jejich zmnožení. Pokud tedy přiberete více než jen několik kil, pravděpodobně za tím bude stát váš životní styl, nikoliv antikoncepce.

5. Zvyšuje dlouhodobě užívání „pilulky” riziko rakoviny?

Data, která jsou k dispozici, ukazují, že hormonální antikoncepce nezvyšuje riziko, že vás v životě potká diagnóza rakoviny. Zvýšené riziko může být spojeno s výskytem karcinomu děložního čípku, ale ten je v naprosté většině způsoben infekcí lidským papilomavirem (HPV – Human papilloma virus), takže nejúčinnější ochranou proti jeho rozvoji je podstoupit očkování proti HPV. V případě karcinomu prsu jsou důkazy nejednoznačné; část studií popsala mírné zvýšení rizika při užívání hormonální antikoncepce, část vůbec žádné nezaznamenala. Pokud máte tento typ karcinomu ve své rodinné anamnéze, užívání hormonální antikoncepce riziko, že se projeví u vás, nezvýší. Na druhou stranu užívání hormonální antikoncepce může snížit riziko některých jiných typů karcinomů, např. vaječníků, těla dělohy a střeva, a tento benefit může přetrvat roky poté, co antikoncepci vysadíte.

6. Je pravda, že hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku krevní sraženiny v těle?

Estrogen obsažený v tzv. kombinované hormonální antikoncepci se nedoporučuje, pokud máte zkušenost s žilním tromboembolismem nebo jste ve vysokém riziku tvorby krevních sraženin. V těchto případech je vhodné se spolehnout na antikoncepci založené na jiném typu hormonů – progestinech, ty sice riziko vzniku krevní sraženiny také zvyšují, ale méně. Obecně představuje hormonální antikoncepce nízké riziko vzniku krevní sraženiny (2–6krát vyšší než u žen, které ji neužívají), ale pokud se zkombinuje s dalšími faktory, který ho zvyšují, např. vyšším věkem, kouřením apod., může být významné.

7. Je funkčnost antikoncepce narušena během užívání antibiotik?

Obecně antibiotika s funkčností antikoncepce nijak neinterferují, až na jedno tzv. úzkospektré antibiotikum, které se dnes ovšem už příliš neužívá, protože je určeno například k léčbě tuberkulózy. Reálným úskalím při souběžném užívání antibiotik s antikoncepcí je vznik doprovodných zažívacích obtíží. Průjem může vést k nižšímu vstřebávání antikoncepce a zvracení k jejímu vyloučení dříve, než může začít účinkovat. Pokud klesne koncentrace estrogenů v těle, což se projeví většinou tzv. špiněním (lehkým krvácením), je dobré do konce cyklu používat ještě další antikoncepční metodu.

8. Ochrání mě „pilulka” kromě nechtěného těhotenství také před před sexuálně přenosnými chorobami?

Hormonální antikoncepce je metoda, která nechrání proti sexuálně přenosným chorobám, tedy je vhodná spíše pro ženy, které žijí ve stabilním partnerském vztahu. Pokud to není váš případ, měla byste zvážit, zda ji nekombinovat s některou možností bariérového typu antikoncepce (např. prezervativem). Ta vás totiž před většinou sexuálně přenosných nemocí ochrání. Ne ovšem před všemi, například HPV se můžete nakazit, ačkoliv ho poctivě používáte.

9. Jak brzo po zahájení užívání antikoncepce jsem chráněná proti otěhotnění?

Rychlost nástupu ochrany proti početí u hormonální antikoncepce záleží na tom, o jaký její typ se jedná. Například kombinovaná hormonální antikoncepce je účinná od prvního dne užívání, pokud ji použijete první den svého cyklu (menstruace), jinak trvá nástup jejího účinku asi týden. U „pilulek” založených na progesteronu se účinnost dostavuje do 48 hodin.

Každý člověk je individualita, proto odpovědi na výše položené otázky berte jenom jako obecný podklad pro orientaci v daném tématu, pro upřesnění vaší konkrétní situace se případně obraťte na svého lékaře.

(pok)

Zdroje:

  1. Mayo Clinic Staff. Birth control. Mayo Clinic, 10. 5. 2023. Dostupné z: mayoclinic.org/healthy-lifestyle/birth-control/in-depth/birth-control-pill/art-20045136
  2. Simone M. Your birth control telehealth appointment: 7 questions to ask a doctor. Healtline, 3. 6. 2021. healthline.com/health/birth-control/birth-control-questions-to-ask#takeaway

Autor článku: Mgr. et Mgr. Kristýna Poulová
Líbil se vám článek?
0
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Hormonální antikoncepce: souvislost s rizikem vzniku rakoviny prsu existuje!

Bezpečná a efektivní antikoncepce je společným přáním mnoha žen z celého světa....

Je hormonální antikoncepce 100% ochrana před početím? Nikdy!

Hormonální antikoncepce je v dnešní době velmi oblíbenou metodou využívanou...

Trápí vás vaginální infekce? Řešením může být hormonální antikoncepce

Pálení, štípaní, svědění. Bakteriální záněty pochvy představují nepříjemné a...

Hormonální antikoncepce není pro každého

Ačkoli je hormonální antikoncepce nejspolehlivější a čím dál tím dostupnější...

Hormonální antikoncepce – je opravdu takovou hrozbou?

Hormonální antikoncepce je v poslední době dávána do souvislosti se zvýšeným...

Vědci tvrdí: Hormonální antikoncepce nezpůsobuje neplodnost!

Média poslední dobou plní zprávy o tom, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce...

Víte, jak funguje hormonální antikoncepce?

Skutečnost, že hormonální antikoncepce zabraňuje nežádoucímu otěhotnění, je...

Znáte rizika hormonální antikoncepce? Jako její uživatelka byste je měla znát

Od doby, kdy byla hormonální antikoncepce uvedena na trh, se množství jejích...

Hormonální antikoncepce: opravdu hrozí rakovina?

Jako u všech léků, také u hormonální antikoncepce sledují odborníci nejen její...

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#