Složení hormonální antikoncepce (HAK) se stále vyvíjí tak, aby ženu maximálně chránilo před otěhotněním a zároveň bylo její užívání bezpečné. Přípravky kombinované HAK obsahují ženské hormony, estrogen a progesteron, které se normálně tvoří ve vaječnících. V HAK jde o uměle vytvořené hormony, které brání početí dvěma mechanismy:
- potlačují ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku),
- brání splynutí spermie a vajíčka a zahnízdění oplodněného vajíčka v děloze (nidaci).
Kromě těchto hlavních účinků může mít HAK ale i řadu nežádoucích účinků, od nezávažných až po závažné. V následujícím textu se zaměříme na přehled těch nejzávažnějších.
Lehce vyšší riziko rakoviny prsu a benigních nádorů jater
Výzkumy naznačují, že ženy užívající HAK mají lehce vyšší šanci, že onemocní rakovinou prsu, která se však šíří méně agresivně než obvykle. Kromě toho u nich bylo zaznamenáno také vyšší riziko benigních nádorů jater (např. hepatocelulárního adenomu), jejichž nebezpečí tkví v možnosti protržení obalu jater a silného krvácení do dutiny břišní, končícího až smrtí.
Riziko tromboembolické příhody není pro všechny ženy stejné
Tromboembolická příhoda patří mezi velmi závažné nežádoucí účinky HAK. Hormon estrogen může způsobovat, že se krev snáze sráží a u rizikových jedinců to může přispět ke vzniku sraženiny a komplikací s ní spojenými. Nejčastěji dochází ke vzniku tzv. žilní trombózy (při níž sraženina vzniká v žíle nohy), která se ovšem může zkomplikovat akutním život ohrožujícím stavem, plicní embolií (při níž se sraženina dostane do plicních cév a ucpe přívod kyslíku do plic), dalším možným místem šíření sraženiny jsou mozkové žilní splavy s projevy mozkové mrtvice.
Ne všechny uživatelky HAK jsou ale tromboembolickou příhodou ohroženy stejně, v jejím větším ohrožení jsou:
- kuřačky ve věku ≥ 35 let, ale i ženy, které méně než rok nekouří, ve věku ≥ 35 let,
- dále obézní ženy (BMI ≥ 35),
- ženy s poruchou krevní srážlivosti (např. leidenskou mutací),
- ženy s anamnézou žilní trombózy / krevní sraženiny,
- ženy s rodinnou anamnézou trombózy u blízkého příbuzného (rodičů, dětí, sourozenců) ve věku < 45 let,
- ženy s anamnézou mozkové mrtvice nebo zúžením tepen,
- ženy s rakovinou prsu (hlavně u hormonálně závislých nádorů prsu).
Užívání HAK je třeba zvážit také při onemocnění srdce (např. při nekorigovaném vysokém krevním tlaku) a srdeční abnormalitě, těžkých migrénách (zejména s aurou), onemocnění žlučníku nebo jater či cukrovce s komplikacemi nebo trvající déle než 20 let.
Na každých 100 000 žen užívajících HAK zemře v důsledku plicní embolie každý rok jedna žena. Ačkoliv se to jeví jako velmi nízké číslo, musíme myslet na to, že se jedná o mladou, jinak zdravou ženu. Z tohoto důvodu je nezbytné identifikovat ty ženy, pro které HAK takové riziko přináší, a katastrofálnímu scénáři včas předejít.
Nejlepší prevencí je pečlivě odebraná anamnéza a vyšetření lékařem, dříve než ženě HAK předepíše. Důležité je, aby každá žena byla svým gynekologem informována o příznacích žilní trombózy a jejích komplikacích tak, aby je byla schopna včas rozpoznat a vyhledat rychlou lékařskou pomoc.
(ave)
Zdroje:
https://www.medscape.com
https://www.nhs.uk
https://trombo.info