Znáte možnosti e-zdravotnictví? Využijte je i mimo pandemii
Koronavirová krize prověřila možnosti elektronického zdravotnictví. Chronicky nemocní ocenili elektronický recept, který jim umožnil se na dny karantény bezpečně zásobit léky. Nakažení nemusejí zbytečně rozšiřovat nákazu, protože neschopenka nebo žádanka na vyšetření COVID-19 se vystavuje elektronickou cestou. Které možnosti elektronického zdravotnictví jsou v současnosti k dispozici a jaké výhody přinášejí?
Pro recept už si není třeba chodit
Ačkoliv elektronický recept (eRecept) je povinností už dva roky, teprve teď se ukázala jeho hlavní přednost naplno: Dochází vám předepsané léky a cesta pro recept je pro vás příliš riziková? Stačí se s lékařem spojit např. telefonicky a za pár okamžiků vám recept přistane v podobě SMS přímo do mobilu. Poté s ním jen dojdete do nejbližší lékárny, kde si ho lékárník na základě identifikátoru (alfanumerického, čárového nebo v podobě QR kódu) načte a příslušná léčiva vám vydá. Díky novému projektu společnosti Pilulka.cz už nemusíte chodit ani do lékárny, léky na předpis vám dovezou až domů. Identifikátor nahrajete přes internet a zadáte své kontaktní údaje.
Lékový záznam pomůže dostat skladbu léků pod kontrolu
Další výhodu eRecept získá s jeho rozšířením o sdílený lékový záznam, který poskytne přehled o pravidelně užívaných lécích. Díky tomu mohou všichni pacientovi lékaři i lékárníci, kteří mu léky vydávají, nastavit léčbu tak, aby pro něj byla co nejbezpečnější, tedy aby se předešlo zbytečnému užívání léků se stejnou účinnou látkou (lékovým duplicitám) a nežádoucímu ovlivnění mezi předepsanými léčivy (lékovým interakcím). Možná se vám tato situace zdá výjimečná, ale zdaleka není, obzvláště u seniorů, kteří mají předepsaných mnoho léků a obtížně si pamatují jejich názvy. Podle některých odhadů průměrný senior užívá osm až devět léků najednou. S počtem užívaných léků se samozřejmě zvyšuje i pravděpodobnost jejich duplicit a vzájemných interakcí. Mnoho lidí se obává úniku a zneužití informací o tom, které léky užívají. Z automatického sdílení informací se však může každý odhlásit. Sdílený lékový záznam je zatím pouze v přípravné fázi.
Neschopenka už není „obíhačkou“ mezi institucemi
Od začátku letošního roku funguje také elektronická neschopenka (eNeschopenka), díky níž práceneschopný člověk již nemusí roznášet potvrzení o dočasné neschopnosti práce mezi jednotlivé instituce. Papírový mu zůstává pouze průkaz dočasně práceneschopného pojištěnce, který používá jako doklad, připomínku další návštěvy lékaře a rozsahu povolených vycházek apod. Nemusí nic doručovat svému zaměstnavateli, jen ho o své práceneschopnosti neprodleně informuje. Nemusí ani žádat o náhradu ušlé mzdy nebo nemocenského, samo mu dorazí na účet, na který mu pravidelně chodí mzda. Ani dočasně práceneschopný podnikatel (OSVČ) nemusí nikomu nic hlásit, na své pobočce okresní správy sociálního zabezpečení pouze nahlásí její ukončení. Zbývá tedy jen poctivě dodržovat režim stanovený lékařem.
Elektronické žádanky i na jiná vyšetření než na COVID-19
Na konci března byla narychlo zřízena elektronická žádanka na vyšetření pro podezření na nákazu COVID-19, jež se stala zatěžkávací zkouškou pro novou možnost elektronického zdravotnictví. Elektronická žádanka je spolu se sledováním čekacích lhůt na jednotlivá vyšetření jednou z plánovaných novinek ministerstva zdravotnictví. Kdy ji ale lidé budou moci využívat, je zatím stále ve hvězdách, respektive v parlamentu.
Koronavirová krize ukázala, jak užitečný může být vzdálený přístup k léčbě, a otevřela dveře dalšímu rozvoji telemedicíny. Nemusí totiž vždy jít jen o formality, jako například vyzvednutí receptu nebo zařízení neschopenky, vzdáleně můžete navštívit i lékaře. Vyzkoušejte služby uLékaře.cz i Vy!
(pok)
Zdroje:
https://www.epreskripce.cz/co-je-erecept
https://www.epreskripce.cz/sdileny-lekovy-zaznam
https://www.uzis.cz/res/file/dokumenty/formulare/zadanka-covid-19.pdf
https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-elektronicke-zadanky-v-prostredi-nzis/
https://www.cssz.cz/web/eneschopenka