#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Kyselina α-lipoová – nenápadná molekula s řadou funkcí

Ing. Eva Benešová, Ph.D. 3.10.2024

Kyselina α-lipoová (jinak též kyselina thioktová, často označovaná pouze zkratkou ALA) je malá molekula s obrovským významem pro lidský organismus, která se nachází téměř ve všech buňkách těla, a to včetně mozku. Je úzce spjata s energetickým metabolismem buněk a zároveň se vyznačuje schopností ovlivňovat celou řadu důležitých biochemických procesů.

žena, úsměv
Kyselina α-lipoová má řadu funkcí. Foto: Shutterstock

Role kyseliny α-lipoové v organismu

Nejznámějším místem účinku kyseliny α-lipoové jsou mitochondrie, buněčné elektrárny, v nichž dochází k přeměně živin na energii. Centrální molekulou energetického metabolismu v lidském těle je adenosintrifosfát (ATP), z něhož může být energie uvolněna a využita v dalších metabolických procesech.

Význam a schopnosti α-lipoové sahají však ještě mnohem dále. Tato sloučenina je zároveň silným antioxidantem, tedy látkou, jejímž úkolem je ochrana biologicky důležitých molekul (proteinů, DNA či lipidů) před negativními účinky reaktivních forem kyslíku, které vznikají během metabolických procesů. Zároveň je schopna regenerovat další pro tělo významné antioxidanty, jako jsou například vitaminy C a E a glutathion a ovlivňovat další procesy spojené s ochranou před oxidačním stresem. 

Velmi často je také diskutován příznivý vliv ALA na metabolismus sacharidů a lipidů. Je známo, že tato molekula dokáže zesilovat účinky inzulinu, hormonu zodpovědného za přestup glukózy z krevního řečiště do buněk. Odborné studie zabývající se touto problematikou potvrdily pozitivní vliv kyseliny ALA při prevenci rozvoje metabolického syndromu a stejně tak byl potvrzen pozitivní vliv podávání kyseliny ALA na udržování optimální tělesné hmotnosti.

Mohlo by se zdát, že tolik důležitých funkcí je pro jednu nenápadnou molekulu až příliš. Přesto se stále objevují nové studie potvrzující důležitost ALA pro další biochemické procesy našeho organismu. Za všechny je možné zmínit schopnost ALA chelatovat těžké kovy a bránit tak jejich nepříznivému účinku na organismus (významná je v této souvislosti zvláště ochrana jaterních buněk před poškozením těmito kovy), prokázány byly i její účinky analgetické a neméně často je zmiňována její role v programované buněčné smrti neboli mechanismu, který v těle zajišťuje odstraňování starých a poškozených buněk. Z výše jmenovaných skutečností je patrné, že ALA je nezbytná pro ochranu, detoxikaci a správné fungování životně důležitých orgánů a systémů lidského organismu, včetně nervové a oběhové soustavy a imunitního systému.

Využití kyseliny α-lipoové v léčbě

Nejčastěji je ALA využívána jako podpůrný prostředek při léčbě diabetické neuropatie, tedy postižení nervů, které je velmi častou komplikací objevující se u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Mezi klasické projevy diabetické neuropatie patří křeče, bolesti či snížená citlivost dolních končetin, může však docházet i k srdečním či cévním obtížím. Zároveň odborná literatura hovoří i o možnosti využití ALA v léčbě některých dalších neuropatií spojených s jinými typy onemocnění než s diabetem.

Vzhledem ke skutečnosti, že ALA dokáže snížit množství aktivních prozánětlivých sloučenin v organismu, bylo by teoreticky možné využít ji i při léčbě chorob, které jsou zvýšeným množstvím těchto sloučenin charakteristické, jako je například Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza. 

Do budoucna se mluví i o možné aplikaci ALA při léčbě dalších onemocnění, včetně onemocnění jater, obezity či kardiovaskulárních chorob.   

Zdroje kyseliny α-lipoové

Kyselina α-lipoová může být v organismu syntetizována přímo v mitochondrii nebo může být přijímána z vnějších zdrojů, neboť je obsažena například v červeném mase, špenátu, brokolici, mrkvi či červené řepě. Vzhledem k tomu, že v přirozené stravě je její koncentrace velmi nízká, je pro léčebné účely nezbytné její podání ve formě léku či potravinového doplňku. Nabízí se samozřejmě otázka, zda je stejně účinné podávání i jiných antioxidantů, například glutathionu. Pravda je, že je možné na světovém trhu nalézt i přípravky, které glutathion obsahují, o jejich účinnosti při podávání přes trávicí trakt se však stále vedou diskuse. Využití ALA jako antioxidantu s sebou mimo to nese ještě jednu zásadní výhodu: Jedná se o molekulu rozpustnou jak ve vodě, tak v tucích, a tedy její působení není omezené (jako u většiny ostatních antioxidantů) pouze na jedno z těchto prostředí. V současné době jsou přípravky obsahující ALA dostupné ve formě tabletek pro orální užití nebo ve formě intravenózní injekce. Na trhu jsou k dostání dokonce i přípravky, které je možné zakoupit bez předpisu (pro podporu nervové soustavy, metabolismu a imunity).

(eub)

Zdroje:

  1. Nguyen, Pellegrini M. V., Gupta V. Alpha-lipoic acid. StatPearls, January 26, 2024, Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564301
  2. Pharma Siusse laboratory. Aneurox® pro vaše nervy. SyNatur, 2024. Dostupné z: https://www.pharmasuisse.cz/produkt/aneurox
  3. Hampl F, Rádl S, Paleček J. 3. vyd., Praha: VŠCHT, 2015.
  4. Dubnová M. Antioxidanty v potravinách a možnosti aplikace antioxidantů ve výživě [bakalářská práce]. České Budějovice: Pedagogická fakulta JU, 2011.
  5. Firemní sdělení. Dialevel – doplněk stravy u pacientů s diabetem mellitem 2. typu. Med Praxi. 2013; 10(8–9): 306–307.
  6. Nosková P. Kyselina alfa-lipoová a její místo v léčbě neuropatické bolesti. Neurol Praxi. 2020, 21(1): 50–52, doi: 10.36290/neu.2020.026.
  7. Minár M. Význam kyseliny alfa-lipoovej v liečbe bolestivých neurologických ochorení. Eduprofipharm, nedatováno. Dostupné z: https://www.eduprofipharm.sk/userfiles/stranky_z_PHarMa_tribune_1_2020_20200327_184732_8349333028774.pdf
  8. Kvapil M. Diabetická neuropatie. Diabetologická a endokrinologická ambulance, Praha 4, nedatovaáno. Dostupné z: https://www.diabetologiepraha4.cz/o-diabetu/diabeticka-neuropatie.html
  9. Bobe G., Michels A. J., Zhang W-J. et al. Randomized controlled trial of long-term (R)-α-lipoic acid supplementation promotes weight loss in overweight or obese adults without altering baseline elevated plasma triglyceride concentrations. J Nutr. 2020; 150(9): 2336–2345, doi: 10.1093/jn/nxaa203.
  10. Allen J., Bradley R. D. Effects of oral glutathione supplementation on systemic oxidative stress biomarkers in human volunteers. J Altern Complement Med. 2011; 17(9): 827–833, PMCID: PMC3162377.

Doporučujeme

Čtěte více

Kýcháte po ránu? Možná za vašimi obtížemi stojí nezvaní spolunocležníci

Budíte se každé ráno s ucpaným nosem a pocity podrážděného krku? Za vaše ranní...

Kýla

Kýla, hernie, je vycestování orgánu nebo tkáně z jejich přirozeného místa v...

Kýla – kde se bere, co ji způsobuje a jaké jsou druhy?

Kýly patří k nejčastějším chirurgickým onemocněním. Nejvíce se jedná o kýly...

Kýla potkává půl milionu Čechů, jediným trvalým řešením je operace

Jediným trvalým řešením kýly je operace. Jde o nejčastěji operované onemocnění...

Kýla v těhotenství – jaké hrozí komplikace?

Kýla se během gravidity objevuje tehdy, když se část velké předstěry nebo střeva...

Kyselina acetylsalicylová dokáže pomoci i srdci

Aspirin, acylpyrin, nebo nejpřesněji kyselina acetylsalicylová, jsou známy především...

Kyselina acetylsalicylová může pomoci v boji proti osteoporóze

Kyselina acetylsalicylová má příznivé výsledky při léčbě osteoporózy. To je...

Kyselina acetylsalicylová: lék, nebo alergen?

Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin, Godasal a další a další, to vše jsou léky obsahující...

Kyselina lipoová mírní bolest a léčí poškozené nervy

Kyselina lipoová je antioxidant, který se nachází v mnoha potravinách. Tuto...

Kyselina α-lipoová – balzám na bolavá záda

Potíže se zády představují jeden z mála zdravotních problémů, se kterým se dřív...

Laboratorní vyšetření klíštěte: má smysl?

Pokud máte rádi ve všem jasno hned a zároveň vás děsí všechny choroby, které...

Lační po krvi a ohrožují zdraví. Sezóna klíšťat a komárů začíná!

Na jaře a v létě roste riziko kousnutí nebo štípnutí různým hmyzem. Nejvíce...

Lahodně nezdravé stravování – odoláte?

Jídla, která obsahují spoustu tuku a cukru, mají jedno společné – skvělou chuť....

Láká vás sexuální turistika? Pozor na nechtěný „dárek“ s následky na celý život

<p>Asi pětina cestovatelů přiznává, že během svého cestování zažila příležitostný...

Laparoskopie

Laparoskopie je miniinvazivní vyšetřovací metoda, při níž se kamerou se speciální...

Laparoskopie odhaluje příčiny neplodnosti

Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se...

Laronův syndrom: když děti nerostou tak, jak mají

V roce 1999 popsali vědci poprvé tři případy dětí, jež vypadaly, jako by trpěly...

Larvičky dokážou ránu vyléčit mnohdy rychleji než lékař

<p>Někdy se rány, jako například proleženiny, bércové vředy a defekty u syndromu...

Larvy vs. gel – Co si poradí s bércovými vředy lépe?

Tahle dlouhodobá obtíž trápí mnoho pacientů. Bércové vředy se navíc léčí těžce...

Laryngitida - zánět hrtanu, který může vést ke ztrátě hlasu

Laryngitida je zánět horního úseku dýchacích cest - hrtanu. Postihuje hlasivky...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#