Kýla v těhotenství – jaké hrozí komplikace?
Kýla se během gravidity objevuje tehdy, když se část velké předstěry nebo střeva protlačí mezerami mezi břišními svaly, pod tříselným vazem nebo pupeční jizvou.
Kýla znamená možné komplikace při porodu, ale vzhledem k její četnosti jsou na ni porodníci připraveni a sama o sobě vaginálnímu porodu nebrání.
Její velikost může během těhotenství narůstat, ale někdy též vznikne poměrně objemná kýla, která se dále nemění. Lépe viditelná bývá vestoje. Zvýšení nitrobřišního tlaku a namáhání oblasti kýly může přispět k jejímu zvětšení, proto je důležité se vyhýbat větší fyzické aktivitě. Pomoci může také nošení podpůrného prádla a přikládání ruky na kýlu při kýchání a kašli. Některé ženy mají kýlu po celé těhotenství a prakticky je neomezuje. Může s ní být ale spojeno i mnoho problémů.
Na dotazy spojené s kýlou odpovídal chirurg MUDr. Tomáš Šebek ve specializované poradně. Přečtěte si jeho odpovědi, možná pomůžou i vám.
Potřebujete se zeptat lékaře jak řešit stávající zdravotní potíže nebo pomoci s objednáním k lékaři? Využijte našich služeb.
Poradit se s lékařem Objednat se k lékaři
Bolest
Bolest a dyskomfort v oblasti břicha a pupku jsou běžným příznakem kýly. U některých pacientek je to první nebo i jediná známka její přítomnosti – některé menší kýly nemusí být ani dobře vidět. Bolest může být trvalá nebo se navrací a opět mizí. Pokud se stane nesnesitelnou, je třeba vyhledat chirurga, aby vyloučil uskřinutí kýly. Uskřinutí znamená, že se v kýlní brance sevřou tepny zásobující její obsah a nastane ischemie. Jedná se o náhlou příhodu břišní, která vyžaduje akutní operaci.
Horečka a zvracení
Zvýšená teplota a zvracení jsou další možné příznaky kýly. Pokud by však horečka přesáhla 38 °C, je třeba navštívit lékaře. Déletrvající zvracení by mělo být sledováno z důvodu možné dehydratace, která ohrožuje plod. Někdy lze při kýle pozorovat i zrychlení srdečního rytmu. Může být neškodné, ale nespoléhejte na to. V těhotenství je třeba každou změnu srdečního rytmu neprodleně konzultovat s lékařem.
Nutnost operace
Pokud je třeba provést operaci dříve než po porodu, je nejlépe stihnout ji ve druhém trimestru. Břišní stěna ještě není tak napjatá a její hojení probíhá lépe. Tato situace ale není častá. Obvyklý termín operace je několik měsíců po porodu, kdy je žena již plně zotavena. Na léčbu kýly se můžete zeptat přímo specialisty v naší on-line poradně.
Zdroj: http://www.livestrong.com
Kam dál?
Kýla potkává půl milionu Čechů, jediným trvalým řešením je operace.
S léčbou kýly neotálejte, není se čeho bát