Laboratorní vyšetření klíštěte: má smysl?
Pokud máte rádi ve všem jasno hned a zároveň vás děsí všechny choroby, které může nepatrné klíště skrývat ve svých útrobách, laboratorní vyšetření klíštěte je pro vás to pravé ořechové.
Význam vyšetření klíštěte
Mezi nejčastější choroby přenášené klíšťaty patří klíšťová encefalitida (KE) a lymeská borrelióza. Jestliže v sobě klíště obsahuje původce těchto dvou onemocnění (KE způsobuje virus, borreliózu bakterie), ještě to nutně neznamená, že se při přisátí klíštěte musely na člověka přenést. Vyšetření klíštěte nám tedy neříká nic o tom, zda jsme skutečně nakažení, jen tuto možnost pomůže vyloučit v případě, že klíště je „čisté“.
KE nepropuká u všech nakažených, proto dokonce i když se na nás virus během sání klíštěte přenese, nemusíme se o tom nikdy ani dozvědět. Protože KE je virové onemocnění, neexistuje proti němu opravdu účinná léčba a je otázka, zda nám může vědomí, že můžeme být nakaženi, být vůbec nějak prospěšné. Jiné je to u lymeské borreliózy, která se léčí antibiotiky. Jejich včasné nasazení může léčbu výrazně usnadnit. I tady však nebudeme antibiotika brát tehdy, když zjistíme, že borreliózou „trpělo“ klíště, ale jen pokud se prokáže, že tímto onemocněním jsme nakaženi my. To můžeme zjistit až po nějaké době pomocí zvýšených protilátek v krvi.
Jak to správně provést
Pro stanovení infekčnosti klíštěte vložte klíště do igelitového sáčku a odešlete na adresu některé z laboratoří, které vyšetření provádějí. Pokud jste klíště při vyjmutí dezinfikovali, analýze to nikterak nevadí. Výsledky jsou obvykle známy do cca 6 dnů od doručení klíštěte.
Kolik vás to bude stát
Cena vyšetření se pohybuje okolo 1 300 korun za obě onemocnění, KE i lymeskou borreliózu. Je jasné, že finančně se podstatně více vyplatí očkování proti KE, které vás před onemocněním spolehlivě ochrání a po absolvování úvodních dávek stačí jednou za pět let doplňovat pouze přeočkování.
(vek)
Zdroj: www.kliste-prevence.cz