Echokardiografie – nenáročné a šetrné vyšetření
Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce, které je pro pacienta šetrné a bezbolestné, ale přitom dokáže během krátké chvíle odhalit velmi závažné poškození srdce. Jeho výhodou je také možnost opakování podle potřeby.
Vlastní vyšetření se provádí vleže nejčastěji na levém boku. Sonda přiložená na hrudníku zobrazí „řez“ srdcem a umožní tak zkontrolovat jednotlivé srdeční oddíly. Během vyšetření se hodnotí tloušťka svaloviny, včetně mezikomorové přepážky, velikost jednotlivých srdečních oddílů a jejich pohyblivost či stav srdečních chlopní. Nedílnou součástí echokardiografie je také dopplerovské vyšetření, kterým lze zhodnotit tok krve v jednotlivých fázích srdeční činnosti. Lze tak snadno odhalit například nedomykavost srdečních chlopní, ale také turbulentní neboli vířivé proudění naznačující přítomnost obstrukce.
Co může echokardiografie u HCM odhalit?
Typickým nálezem při echokardiografii u pacientů s HCM bývá asymetrické ztluštění srdeční svaloviny, a to především v oblasti mezikomorové přepážky a přední stěny levé komory bez současného zvětšení dutiny levé komory. Tloušťka stěny levé komory přesahuje obvykle 15 mm, častěji se pohybuje v hodnotách kolem 20 mm. U přibližně 5–10 % pacientů dosahuje dokonce 30 mm. Takové hodnoty již mohou značit vysoké riziko náhlého srdečního úmrtí.
Dalším charakteristickým nálezem bývá proudem krve způsobený dopředný pohyb cípu mitrální chlopně, jenž se vyklenuje do výtokové části levé komory a způsobuje tam obstrukci. Velikost obstrukce a místo jejího vzniku určí přesněji dopplerovské vyšetření.
Kdy může být echokardiografie přínosná?
- Ultrazvukové vyšetření srdce by mělo být provedeno pacientům, kteří na sobě pozorují možné příznaky HCM. Typicky se u nich objevují obtíže s dechem především při námaze, později i v klidu, pocity slabosti, závratě a svírání na hrudi. Pacienti mohou také vnímat poruchy srdečního rytmu nebo se u nich snižuje fyzická výkonnost.
- Část nemocných je však zela bez příznaků, přesto mohou být ve vysokém riziku náhlého srdečního úmrtí. Mezi rizikové faktory onemocnění patří anamnéza krátkodobé ztráty vědomí v posledním půl roce, náhlé úmrtí u příbuzného prvního stupně mladšího 40 let, abnormální reakce krevního tlaku při zátěži či nesetrvalá porucha srdečního rytmu ve smyslu jeho zrychlení nad 100 úderů za minutu.
- Echokardiografické vyšetření by měli absolvovat i příbuzní prvního stupně pacienta s HCM, a to i v případě, že nejeví známky stejného onemocnění srdce. Je však nutné mít na paměti, že onemocnění se může projevit až s přibývajícím věkem, a proto je vhodné vyšetření opakovat.
Echokardiografie je základním vyšetřením nejen u pacientů s podezřením na HCM, ale i u těch, u nichž bylo onemocnění již prokázané. Kromě toho poskytuje také velmi užitečné informace o možném riziku náhlého srdečního úmrtí a slouží jako vodítko pro stanovení optimální léčby.
(mraf)
CV-CZ-2300013
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7473965/
https://www.asecho.org/wp-content/uploads/2021/09/ASE_HCM_Poster_FINAL.pdf
https://www.tribune.cz/archiv/diagnosticky-a-terapeuticky-pristup-k-pacientovi-se-ztlustenim-sten-leve-komory-srdecni-update-2021/
Výše uvedený obsah článku je schválený klientem. Vše ostatní na této stránce není součástí klientského obsahu.