Když bychom se podívali na buňky srdečního svalu pod citlivým mikroskopem, objevili bychom uvnitř silná a tenká vlákna, takzvaná mikrofilamenta, která jsou složena z bílkovin (proteinů). Silná mikrofilamenta obsahují stovky řetězců bílkoviny zvané myozin a tenké řetězce bílkoviny aktin. Tyto proteiny se na sebe mohou navázat. Tato reakce způsobuje vzájemný posun tenkých a slabých vláken, díky kterému dochází ke stahu srdečního svalu.
U pacientů s obstrukční HCM vzniká vazeb aktinu a myozinu příliš mnoho, a stahy srdečních svalových buněk jsou tak zvýšeně intenzivní. Přehnaná reaktivita srdečních svalových vláken je jednou z hlavních příčin ztluštění srdeční stěny. V konečné fázi výzkumu jsou léky, které brání utváření vazeb aktinu a myozinu. V důsledku toho dochází ke zmírnění srdeční stažlivosti, srdeční sval pracuje hospodárněji a lépe se uvolní v plnicí fázi srdečního cyklu.
Výkony na srdci mají v léčbě obstrukční HCM své místo
Léky, které se dosud využívají v terapii obstrukční HCM, působí na srdeční sval nespecificky, ačkoliv dovedou potlačit příznaky onemocnění. Jsou schopné zajistit částečnou úlevu od dušnosti a bolesti na hrudi, ale ne vždy dovedou zabránit rozvoji závažných poruch srdečního rytmu a snížit riziko náhlého srdečního úmrtí. U rizikových jedinců hraje klíčovou roli zavedení kardioverteru-defibrilátoru. V případě obstrukční HCM je možné u vybraných nemocných provést operačně částečné odstranění zbytnělé srdeční přepážky nebo pomocí katétru takzvanou alkoholovou ablaci. Obě metody mají svá rizika vycházející z jejich invazivity (nutnosti zasáhnout do organismu), ačkoliv jejich úspěšnost ve smyslu zlepšení kvality pacientova života je vysoká. (Více o současně využívaných léčebných postupech se dozvíte na edukačním webu Srdce v kondici v záložce Možnosti léčby HCM.)
CV-CZ-2300010
Zdroje informací a použitá literatura:
https://www.casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2023/02/03.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10094472/
VESELKA, J. et al. Hypertrofická kardiomyopatie a příbuzná témata. Galén: Praha, 2006.
https://www.wikiskripta.eu/w/Myofibrila
https://www.wikiskripta.eu/w/Kardiomyocyt
Výše uvedený obsah článku je schválený klientem. Vše ostatní na této stránce není součástí klientského obsahu.