Místo inkontinenčních pomůcek 54letá žena používala menstruační vložky. Často se proto stávalo, že vložka protekla, a navíc finanční náklady na nákup vložek byly dost vysoké. V noci kvůli únikům moči špatně spala, byla vyčerpaná a to se odrazilo i na její denní aktivitě v práci a v rodině. Natolik se však styděla, že se rozhodla o problému s nikým nemluvit, a navíc se domnívala, že takové problémy k jejímu věku patří.
Inkontinence není jen zdravotní problém
Pacientka Dana není rozhodně s těmito problémy sama. V České republice se s únikem moči potýká téměř půl milionu lidí. Podle statistik se však lékaři svěří necelých 40 % pacientů. Přitom dlouhodobé neřešení inkontinence může způsobit zdravotní, hygienické i společenské problémy. Zdravotní potíže se nejčastěji projevují opakovanými záněty močových cest, svěděním a podrážděním kůže v oblasti zevního genitálu a v neposlední řadě také infekčními ekzémy. Pacienti mívají neustále pocit nejistoty a nečistoty. Obavy z nechtěných incidentů vedou k sociální izolaci. Tito jedinci se straní přátel, vyhýbají se společnosti, opouštějí svá zaměstnání a vzdávají se oblíbených aktivit. Inkontinence moči také nepříjemně zasahuje do sexuálního života a narušuje spánkový rytmus. V některých případech pacienti řeší opakované úniky snížením pitného režimu, což může vést, především u starší generace, k rychlé dehydrataci.
Výběr inkontinenčních pomůcek je důležitý
Významnou roli v péči o jedince, kteří se potýkají se samovolným únikem moči, hrají kvalitní absorpční pomůcky. Při jejich výběru je potřeba sledovat parametry výrobku, jakými jsou savost, velikost a rozlišení podle stupně inkontinence. Výrobci také zohledňují anatomické rozdíly obou pohlaví a je možné si vybrat inkontinenční pomůcky pro ženy nebo pro muže. Až polovina žen sáhne při inkontinenci po menstruačních vložkách, ty jsou však při těchto obtížích kvůli menší a pomalejší savosti a nedostatečnému pohlcování zápachu nevhodné.
Léčba postupně zabrala
Po důkladném vyšetření byla u pacientky Dany potvrzena takzvaná stresová inkontinence, při níž se úniky moči objeví při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, například při zakašlání, kýchnutí či smíchu. Léčba v tomto případě spočívala v pravidelném a především dlouhodobém posilování svalů pánevního dna, urolog také pacientce doporučil snížit tělesnou hmotnost. Lékař jí rovněž předepsal vhodné inkontinenční vložky, které jsou částečně hrazeny pojišťovnou, a tak došlo ke snížení jejích finančních nákladů. Po půl roce od zavedení těchto opatření samovolné úniky moči u 54leté Dany téměř ustaly. Ze zdravotního hlediska byl důležitý i úplný ústup močových infekcí a zlepšení spánkového rytmu. Žena se tak mohla vrátit do aktivního a společenského života.
Samovolný únik moči neboli inkontinence je celosvětovým problémem, který má různé příčiny a různé stupně závažnosti. Pokud pacient trpí inkontinencí, je pro jeho další osud zásadní vyhledat odbornou pomoc. Není také podstatné, jestli uniká pár kapek, či větší objem moči. V obou případech se totiž může jednat o příznak jiného vážného onemocnění a při zanedbání léčby úniku moči mu navíc hrozí psychické a fyzické následky.
(mraf)
Zdroje:
http://inko-gnito.cz/o-inkontinenci/