Inkontinenční pomůcky je dobré vybírat na míru
Má péče o inkontinentní pacienty v jednotlivých životních fázích svá specifika?
Ano, určitě. Velice záleží na tom, do jaké míry je pacient soběstačný, aktivní a také jakým stupněm inkontinence trpí. Podle toho je následně nutné vybírat vhodné inkontinenční pomůcky, aby plnily svoji funkci na sto procent. Škála inkontinenčních pomůcek je dnes velice široká, od vložek až po pleny či kalhotky. Čili mladému sportovci s malými úniky moči budou více vyhovovat vložky, na rozdíl od méně pohyblivého seniora, který pravděpodobně více ocení plenkové kalhotky. Velmi zásadní roli v péči hraje také prevence opruzenin, případně proleženin. K tomuto účelu slouží speciální kosmetika, která čistí, ochraňuje, ale také regeneruje namáhanou pokožku.
Jaké jsou příčiny inkontinence u žen během těhotenství?
Inkontinence v graviditě bývá důsledkem hormonálních a anatomických změn. Zvětšující se děloha postupně utlačuje močový měchýř, čímž se snižuje jeho kapacita. Navíc může dojít k poškození jeho podpůrného vazivového aparátu i svalů pánevního dna. Riziko inkontinence je vyšší u gravidních žen s nadváhou či u vícečetných těhotenství. Ve většině případů se jedná o takzvanou stresovou inkontinenci a její výskyt je udáván podle různých studií mezi 19 a 75 %.
Odezní potíže po porodu?
Osm týdnů po porodu trpí úniky stále ještě kolem 38 % žen. U většiny z nich však inkontinence odezní do šesti měsíců. Prevence nežádoucích úniků moči spočívá v redukci tělesné hmotnosti, léčbě případné infekce močových cest a v posilování svalů pánevního dna ještě v průběhu těhotenství. Vždy je však dobré poradit se ohledně cviků s odborníkem.
Jak o sebe ženy v tomto období mohou pečovat, jaké pomůcky jim mohou pomoci řešit každodenní situace spojené s inkontinencí?
Ženy, které se s inkontinencí potýkají, by měly využívat inkontinenční pomůcky, nikoliv menstruační vložky. Současně je vhodné sáhnout po speciální kosmetice, která neutralizuje případný zápach a pečuje o pokožku.
Jakou souvislost má inkontinence a menopauza? Jaké pomůcky a jaká péče pomáhají ženám řešit problémy s únikem moči v tomto životním období?
S menopauzou klesá postupně hladina pohlavních hormonů, především estrogenů. V důsledku toho se ztenčuje sliznice pochvy a močových cest, klesá prokrvení a elasticita svalů pánevního dna a močové cesty se stávají náchylnějšími k infekcím. Všechny tyto stavy se podílejí na rozvoji inkontinence. Výběr inkontinenčních pomůcek by měl opět záviset na množství unikající moči, ale i na preferenci pacientky. Při menších únicích je možné sáhnout po slipových vložkách, které jsou diskrétní a neutralizují zápach. Také je dnes možné pomůcky volně kombinovat, to znamená přes den používat vložky a na noc využít například vyšší savosti natahovacích kalhotek. Také u žen v menopauze je vhodnější používat speciální kosmetiku určenou pro inkontinenci. Výborným pomocníkem mohou být ochranné krémy s argininem či oxidem zinečnatým.
U mužů se inkontinence objevuje s přibývajícím věkem
V jakém věku se s inkontinencí nejčastěji setkávají muži? Jaká bývá její příčina?
U mužů stoupá výskyt inkontinence s přibývajícím věkem. I přestože jí mohou trpět čtyřicátníci, nejvíce bývají postiženi muži nad 65 let. Mezi nejčastější příčiny vzniku inkontinence patří zbytnělá prostata a na ní prováděné operační zákroky.
Do jaké míry se liší inkontinenční pomůcky pro muže a ženy?
Pomůcky pro muže jsou obdobné jako pro ženy, takže i pánové mohou využívat vložky či plenkové kalhotky, liší se však v anatomických poměrech. Pro muže jsou navíc k dispozici takzvané urinální kondomy. Jedná se o formu pomůcky, která není založena na principu absorpce, ale odvádí moč do sběrného sáčku, který si dotyčný pravidelně vypouští.
Jaké jsou nejčastější příčiny inkontinence u dětí starších pěti let?
U dětí starších pěti let mohou být příčiny inkontinence velice rozmanité. Může se jednat o projev zánětu, cukrovky, neurologické či psychologické poruchy. Inkontinenci ovlivňuje také tělesná váha dítěte nebo zácpa. Nejčastěji však u dětí řešíme takzvané noční pomočování, kdy dochází k samovolným únikům moči během spánku.
Jaké existují možnosti léčby u dětí?
Léčba závisí na vyvolávající příčině. Velmi často bývá založena na režimových opatřeních, jakými jsou omezení tekutin před spaním, vyčůrání se před ulehnutím, buzení dítěte během noci atd. Dle potřeby je možné použít také farmakologickou léčbu, která má za cíl snížit produkci moči během spánku. Aby byla léčba úspěšná, je důležitá dobrá spolupráce dítěte s rodiči a veliká dávka trpělivosti a porozumění ze strany rodičů.
V čem jsou pomůcky pro děti specifické?
Inkontinenční pomůcky pro děti prodělaly za poslední léta značný pokrok. Od klasických plenkových kalhotek se liší konstrukčními a ostatními užitnými benefity. Součástí jsou například elastické bočnice, upevňovací pásky s možností opakovaného přilepení, vnitřní hydrofobní volánky či dvojité absorpční jádro. Velkou výhodou je také možnost jejich předepsání na poukaz, který hradí pojišťovna.
Inkontinence může signalizovat jiné závažné onemocnění
Jakou péči vyžadují imobilní pacienti s inkontinencí?
Imobilní pacienti vyžadují komplexní péči. Kromě samotné tělesné hygieny a výměny inkontinenčních pomůcek se jedná o péči o lůžko, polohování nemocného nebo prevenci proleženin a opruzenin.
Jaké pomůcky nebo ošetření pokožky u těchto pacientů zvolit? Kde se případně můžeme o péči poradit, jakou podporu můžeme využít?
Z pomůcek bývají nejvíce využívány tvarované pleny a plenkové kalhotky. Velkými pomocníky jsou také hygienické podložky a jednorázové mycí žínky. Pokožka imobilních inkontinentních pacientů vyžaduje maximální pozornost. Péči o ni velmi usnadňují speciální vlhčené ubrousky nebo čisticí pěny určené k použití bez vody. Po dokonalém očištění pokožky je nezbytná její dostatečná výživa a hydratace, ideální jsou produkty podporující hojení. V praxi se hodně využívají produkty s ureou. Na závěr je pak vhodné nanést ochranný krém. Ohledně péče je možné požádat o pomoc ošetřujícího lékaře, lékárníka, případně výrobce inkontinenčních pomůcek.
Jak byste na základě své praxe a zkušeností povzbudila ty, které inkontinence trápí, ale ostýchají se navštívit lékaře?
V praxi se často setkáváme s pacienty, kteří se za inkontinenci stydí a dlouhou dobu se s těžkostmi nesvěří nebo se domnívají, že se jedná o problém, který k jejich stavu patří. U velké části pacientů však můžeme po důkladném vyšetření začít s léčbou, která vede ke zmírnění potíží nebo jejich úplnému vymizení. Také bych ráda zmínila, že inkontinence moči může být prvním příznakem jiného závažného onemocnění a vyšetření u lékaře je velice důležité. U těch pacientů, kteří budou i nadále odkázáni na inkontinenční pomůcky, je možné je předepsat na poukaz, který jim zcela nebo částečně hradí pojišťovna. Inkontinence je nejčastějším steskem, se kterým se v urologické praxi setkáváme každý den, a není namístě se za ni stydět.
(nik)