Inkontinence u obou pohlaví – přejídání, zátěž, dráždivé látky, zácpa i věk
Nadváha a inkontinence mohou jít ruku v ruce a platí to pro obě pohlaví, zvláště pak pro ženy. Jedna z teorií, jak tímto způsobem k inkontinenci dochází, je založena na předpokladu, že větší množství břišního tuku může oslabit svaly pánevního dna a při nenadálém zvýšení tlaku v břiše, např. při kašli, smíchu nebo kýchání, vést k tzv. stresové inkontinenci. V některých případech pomáhá problémy s inkontinencí zmírnit zhubnutí. Chronický kašel a kýchání jsou spojeny také s kouřením, které se takto může na vzniku inkontinence nepřímo podílet.
Nejen nadměrné množství tuku v podbřišku, ale i plnost střev může svaly pánevního dna, podílející se na vyprazdňování, oslabovat. Abyste zabránili zácpě, pijte dostatečné množství tekutin a začleňte do svého jídelníčku více vlákniny. Pokud budete i nadále při stolici vynakládat značné úsilí, raději navštivte svého lékaře.
Inkontinence může být vyvolána také opakovaným zvedáním těžkých břemen, ať už v zaměstnání, nebo například při cvičení. Proto buďte opatrní, pokud se to týká právě vás.
Pokud možno se vyvarujte kofeinu a alkoholu. Mohou vyvolat náhlou potřebu močení, ačkoliv močový měchýř není plný. Mezi další látky, které tímto způsobem dráždí močový měchýř, patří například sójové nápoje, umělé sladidlo aspartam, kořeněné potraviny nebo citrusy.
S narůstajícím věkem svěrače ochabují u obou pohlaví, a proto se inkontinence objevuje ve vyšším věku výrazně častěji než v mládí.
Inkontinence u mužů – nejčastějším viníkem je prostata
U většiny mužů dochází ve stáří k tzv. zbytňování prostaty, zvětšování předstojné žlázy, která vytváří tlak na své okolí v pánvi. Sice se nejedná o závažné onemocnění, ale může být právě příčinou močové inkontinence nebo jiných obtíží s vyprazdňováním.
Poškození svalů a nervů v okolí močového měchýře může způsobit také její odoperování z důvodu přítomnosti nádoru. Po operaci udává problémy s inkontinencí až kolem poloviny mužů. Nervy v této oblasti může zasáhnout i Parkinsonova choroba, která obecně častěji než ženy postihuje muže.
Inkontinence u žen – za problémy hledejte hormonální změny
Ženský hormon estrogen pomáhá udržovat silné svaly kolem močového měchýře a trubice. Po ukončení pravidelné menstruace, kdy hladina estrogenu v těle klesá, tak dochází k jejich oslabení a riziko mimovolního úniku moči se zvětšuje. Chirurgické zákroky, například odstranění dělohy, mohou problémy s močením ještě zhoršit.
Ženy se ale s inkontinencí moči mohou setkat již mnohem dříve, během těhotenství a porodu. V této životní fázi totiž hormony i samotný plod v děloze zvětšují tlak na svěračové svaly. Po porodu naopak může dojít k jejich oslabení. Oba mechanismy přispívají ke vzniku inkontinence.
Pokud vás inkontinence i přes veškeré dodržování preventivních opatření postihla, poraďte se o postupu se svým lékařem. Na trhu jsou k dostání inkontinenční pomůcky uzpůsobené pro potřeby obou pohlaví a léčba inkontinence je dnes také účinnější než kdykoliv předtím. Nemusíte jí tak již jen tiše trpět.
(dzit)
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/5-ways-to-dodge-incontinence
https://www.health.com/health/gallery/0,,20511338,00.html#men-have-issues-some-women-don-t-0