Zadáno pro ženy
Inkontinence moči je podle nových lékařských kritérií definována jako jakýkoli vůlí neovladatelný únik moči. Močová inkontinence přitom postihuje ženy dvakrát častěji než muže. Podle odhadů se s tímto problémem během svého života setká každá čtvrtá žena. Inkontinence se může vyskytovat v jakémkoli věku, typicky se však objevuje u starších žen. Samovolný únik moči přímo neohrožuje lidské zdraví, představuje však výraznou psychickou zátěž, která vede ke ztrátě společenských kontaktů, tělesnému a duševnímu omezení, což může vyústit až v úplnou sociální izolaci. Inkontinence je současně problémem, který má celou řadu příčin. Nejčastěji se jedná o takzvanou stresovou nebo urgentní inkontinenci. Tyto typy se přitom neliší jenom svými příznaky, ale také léčbou.
Typy močové inkontinence
- Stresová inkontinence – jde o nejčastější typ úniku moči u žen. Stresová inkontinence vzniká při zvýšení nitrobřišního tlaku. K úniku moči pak dochází například při kašli, smíchu nebo v průběhu fyzické aktivity. Příčinou je zvýšená pohyblivost hrdla močového měchýře a močové trubice v důsledku poruch svalů a vazů pánevního dna. Objevuje se často v souvislosti s menopauzou nebo po porodu. Mezi další rizikové faktory patří porodní poranění, obezita, chronický kašel, těžká fyzická práce nebo zácpa.
- Urgentní inkontinence – projevuje se náhlým či nutkavým pocitem na močení, který je obtížné oddálit. Příčina tohoto typu úniku moči v některých případech nebývá objasněna, často však vzniká na podkladě opakovaných infekcí močových cest, při nádorových onemocněních, cukrovce, chorobách nervového systému nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v močových cestách.
Léčba šitá na míru
Mezi základní léčebné metody v případě stresové inkontinence patří:
- cvičení svalů pánevního dna,
- elektrostimulace svalů pánevního dna,
- podávání léků,
- operace.
Cvičení svalů pánevního dna, takzvané Kegelovy cviky, dokáže zmírnit stresovou inkontinenci až v 80 % případů. Ženám je přitom doporučováno cvičit 3× denně po dobu 20 minut, a to nejlépe po celý život.
Léčba urgentní inkontinence spočívá v úpravě životního stylu:
- Jde hlavně o omezení příjmu kořeněných jídel, kávy, alkoholu a dalších složek potravy, které dráždí močový měchýř.
- Důležité je také omezit příjem tekutin asi 3 hodiny před spánkem. Součástí léčby je často podávání léků na snížení přenosu vjemů z močového měchýře do mozku.
Okamžitá a účinná pomoc: inkontinenční pomůcky
První pomocí i dlouhodobou součástí léčby močové inkontinence jsou absorpční pomůcky, které jsou navrženy speciálně pro osoby s únikem moči a jsou rozděleny podle různé míry intenzity inkontinence. Podle průzkumů vyplývá, že až 60 % žen používá nevhodné pomůcky, které nezaručují dostatečnou ochranu.
Tyto produkty představují kvalitu prověřenou časem i zkušenostmi mnoha žen.
Pomůcky poskytují trojí ochranu před:
- protečením,
- vlhkostí,
- zápachem.
Jsou maximálně pohodlné a diskrétní, díky čemuž přispívají ke znovuzískání ztracené sebejistoty. Tvar vložky kopíruje křivky ženského těla a poskytuje diskrétní a efektivní ochranu.
Močová inkontinence je zbytečné ženské tabu, za které není třeba se stydět. Současná medicína si totiž s nepříjemným problémem ve většině případů poradí. Nejdůležitější je však odhodit stud a svěřit se s potížemi svému lékaři.
(hol)