Ženy bývají postiženy častěji
Na rozvoji inkontinence se podílejí různé rizikové faktory. Některé jsou společné pro muže i ženy, jiné jsou typické pro dané pohlaví. Rozdíl mezi muži a ženami při vzniku inkontinence je dán anatomií dolních močových cest. Důležitou roli hraje délka močové trubice a vztah s okolními orgány. U mužů pak inkontinence souvisí především s prostatou.
Podle statistik trápí samovolný únik moči více ženskou část populace zejména v důsledku hormonálních změn souvisejících s menopauzou. Ty ovlivňují složení pojiva podpůrných tkání močové soustavy, které se tak stávají méně elastické a současně dochází ke snížení pevnosti svalů pánevního dna. Rizikovým faktorem je i vyšší věk pacienta. Udává se, že v reprodukčním věku je poměr inkontinence žen a mužů 3 : 1, stárnutím populace se tento poměr mění a po 80. roce života dochází k jeho vyrovnání.
Ženy vs. muži
U žen se na rozvoji inkontinence moči mohou podílet vícečetná těhotenství a porody, případná porodní traumata a za rizikový faktor se považuje i porod plodu nad 4 kg. K inkontinenci moči může přispívat i výše zmiňovaná menopauza či opakované záněty močových cest.
U mužů vznik těchto obtíží velkou měrou negativně ovlivňuje zvětšená prostata či operace s ní spojené. Dalšími rizikovými faktory pro rozvoj inkontinence u obou pohlaví jsou obezita, kouření, chronický kašel, imobilita či chronická zácpa. Také některé léky na vysoký krevní tlak, odvodnění či na spaní mohou způsobit či zhoršovat samovolné úniky moči. Vyšší riziko vzniká také po operačních výkonech v malé pánvi či při nádorovém onemocnění močového měchýře. Mezi další příčiny úniků moči se řadí některá onemocnění, jakými jsou cukrovka, mozková mrtvice nebo demence. V neposlední řadě bývají častým spouštěčem neurologické nemoci, například roztroušená skleróza, Alzheimerova či Parkinsonova choroba a stavy po úrazech páteře či mozku.
Kvalitní pomůcky
Jakmile se úniky moči objeví, nelze spoléhat na jejich samovolné zlepšení, je nezbytné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc a naplánovat další postup. Často lze inkontinenci zmírnit či zcela vyléčit pravidelným posilováním svalů pánevního dna. Také redukce tělesné hmotnosti, úprava životosprávy a skoncování s kouřením mají nemalý vliv na zlepšení situace. Některým pacientům mohou pomoci léky či operační zákrok.
Bohužel stále existuje značná skupina pacientů, u kterých se nepodaří zajistit optimální řešení a léčba nakonec není stoprocentně úspěšná. Těmto pacientům i všem ostatním, kteří se byť na dočasnou dobu s problémem potýkají, je důležité nabídnout vhodné inkontinenční pomůcky. Na trhu je jich dnes na výběr široké spektrum. Výhoda inkontinenčních pomůcek je na rozdíl od menstruačních vložek jednak v tom, že je podle tíže problémů pojišťovny buď hradí zcela, anebo na ně alespoň významnou měrou přispívají. Zásadní je také speciální složení pomůcek, které udržuje pacienta v suchu a čistotě, a pomáhá mu tak zvýšit kvalitu jeho života.
(mraf)
Zdroje:
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/types-of-urinary-incontinence
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/causes/