Při srdečním selhání je poškozena srdeční svalovina, a srdce tak nemá dostatek síly přečerpávat krev do těla a dostatečně zásobovat orgány živinami a kyslíkem. V České republice se s touto nemocí léčí kolem 300 tisíc lidí, přičemž jeho výskyt se stoupajícím věkem narůstá. Udává se, že přibližně 80 % pacientů se srdečním selháním je starších 65 let. Je to dáno především stárnutím populace a zlepšujícími se lékařskými postupy. Stále více pacientů totiž přežívá infarkt, který bývá hlavní příčinou pozdějšího rozvoje srdečního selhání. Mezi jeho další velmi časté příčiny patří ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.
Cukrovkáři jsou srdečním selháním ohroženi až pětkrát více než lidé bez cukrovky
Cukrovka představuje velmi závažný rizikový faktor pro rozvoj srdečního selhání. V České republice jí trpí téměř milion lidí. Největší nárůst nemocných je ve věkové skupině mezi 60. a 75. rokem, přičemž v drtivé většině případů se jedná o cukrovku 2. typu, která je důsledkem nezdravého životního stylu. Při ní se cukr získaný potravou nemůže přesouvat do buněk a zůstává v krvi, kde se zvyšuje jeho hladina. Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru poškozuje drobné cévy a může vyústit až v infarkt, případně způsobuje tzv. diabetickou kardiomyopatii, při níž srdce zesílí, je tuhé a zmenšuje se jeho vnitřní objem. Cukrovkou narušené srdce má navíc velikou spotřebu kyslíku a živin a samo sobě brání v práci. Podle dostupných statistik má tak cukrovkář až pětinásobně zvýšené riziko rozvoje srdečního selhání.
Potíže spojené se srdečním selháním přicházejí plíživě
Jak srdeční selhání, tak cukrovka se zpočátku projevují velmi nenápadně a spojit si potíže s takto závažnými nemocemi je pro většinu lidí téměř nemožné. Pacienti příznaky často vnímají odděleně, považují je za banality nebo je omlouvají vyšším věkem. U srdečního selhání se jedná typicky o únavu, potíže s dechem, ztrátu chuti k jídlu, otoky nohou, přírůstek na váze, případně častější močení. Cukrovka se může projevit žízní se zvýšeným příjmem tekutin a častějším močením, zvýšenou únavou a slabostí, může se při ní dostavit také rozostřené vidění, mravenčení v různých částech těla, nižší chuť k jídlu či hubnutí. Zatímco záchyt cukrovky bývá často náhodným nálezem při odběrech krve, srdeční selhání se přihlásí zhoršením celkového zdravotního stavu, které si mnohdy vyžádá pobyt v nemocnici.
Léčbu srdečního selhání nikdy sami nepřerušujte!
Na rozvoji srdečního selhání i cukrovky se podepisuje především nezdravý způsob života – nadváha, nedostatek pohybu, nevhodná strava s nadbytkem nezdravých tuků a cukrů, stres, kouření či nadměrná konzumace alkoholu. V dnešní době je tak zcela běžné, že se u jednoho člověka vyskytnou obě nemoci současně. Většina pacientů navíc zanedbává pravidelné preventivní prohlídky. K lékaři přicházejí až ve chvíli, kdy je obtíže začnou omezovat v běžném životě, přitom včasné odhalení nemoci a zahájení patřičné léčby jsou pro další průběh nemoci zcela zásadní.
Důležitou součástí léčby je také její důsledné dodržování ze strany pacienta. Bývá velmi časté, že při zlepšení nebo vymizení obtíží pacienti léčbu zanedbávají nebo zcela vysadí v domnění, že jsou uzdraveni. Nemoc však vzápětí udeří v mnohem větší síle.
Srdeční selhání je nenápadné onemocnění s fatálním dopadem na život. Bývá nejčastější příčinou hospitalizace u osob starších 65 let. Polovina pacientů přežívá pět let, již jen desetina deset let. Ačkoliv může postihnout i mladší věkové skupiny, typicky se rozvíjí u lidí nad 60 let, kteří současně trpí cukrovkou, případně vysokým krevním tlakem a obezitou. Důležité je, aby takový pacient nezanedbával léčbu, spolupracoval s lékařem a docházel na pravidelné kontroly. Jen v takovém případě je možné se srdečním selháním žít plnohodnotný život.
(mraf)
Zdroje:
https://www.worldmednet.cz/srdecni-selhani-a-diabetes-mellitus-smrtici-dvojice/
https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2014-5/diabetes-mellitus-a-srdecni-selhani-50140