Máte cukrovku? Pak máte i zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění
Onemocnění cukrovkou zvyšuje srdečně-cévní riziko, protože zvyšující se hodnota tzv. „dlouhého cukru“ (glykovaného hemoglobinu) je provázena větší pravděpodobností rozvoje cévní příhody. Součástí komplexní moderní léčby cukrovky je proto i péče o srdečně-cévní systém. Zdá se, že oba tyto požadavky mohou splnit moderní léky na cukrovku.
Léky na cukrovku jsou stále dokonalejší. Jedna tableta má více efektů
Vzhledem k narůstajícímu počtu pacientů s cukrovkou procházejí možnosti její léčby rychlým vývojem a jsou stále zdokonalovány. Udává se, že za posledních 30–35 let se počet pacientů s cukrovkou v populaci ztrojnásobil. S nárůstem pacientů s cukrovkou se zvyšuje i počet pacientů s jejími cévními komplikacemi.
Dnes už bylo mnoha odbornými studiemi jednoznačně prokázáno, že léky určené primárně k léčbě cukrovky mají vedle vlivu na metabolismus cukrů i řadu dalších „přídavných“ efektů, které jsou pro organismus nepopiratelným bonusem.
Glifloziny – dar pro srdce i ledviny
Přestože některé tradiční léky na cukrovku vykazují i jiné pozitivní vlivy na lidský organismus, o významném přínosu léků užívaných k terapii cukrovky v souvislosti se srdečně-cévním onemocněním, zejména srdečním selháním, se hovoří především v souvislosti s moderní skupinou léků zvanou glifloziny. Výsledky studií jsou dokonce natolik přesvědčivé, že se velmi pravděpodobně stanou doporučeným lékem číslo jedna pro pacienty s cukrovkou a srdečním selháním.
Glifloziny představují relativně novou skupinu léků v terapii cukrovky s převratným mechanismem účinku založeným na vylučování krevního cukru (glukózy) močí. Mezi jejich hlavní přínosy patří:
- účinná kompenzace hladiny krevního cukru (glykémie) a současně velmi nízké riziko nežádoucího poklesu hladiny krevního cukru (hypoglykémie) – které z nich činí bezpečné léky,
- vyvolání energetických ztrát, pokles tělesné hmotnosti o 2–3 kg (jedná se přitom o skutečný úbytek tukové tkáně),
- snížení krevního tlaku,
- omezení rizika nově vzniklého srdečního selhání i snížení pravděpodobnosti zhoršení již přítomného srdečního selhání včetně redukce rizika hospitalizací z tohoto důvodu,
- ochranný vliv na ledviny.
Výsledek léčby glifloziny? Významné snížení rizika úmrtí, a to nejen ze srdečně-cévních příčin
Velká mezinárodní studie na více než 17 000 pacientech, z nichž většina neměla žádnou srdečně-cévní příhodu, prokázala po léčbě jedním z gliflozinů 27% snížení rizika hospitalizací a 47% snížení rizika vzniku a rozvoje srdečně-cévního onemocnění. Preventivní efekt této léčby byl tedy dostatečně ověřen.
Pozitivní výsledky z klinických studií navíc potvrzují i data z reálného života, a to u více než 300 000 nemocných. Další rozsáhlé studie jsou v běhu. Již nyní je ale unikátnost gliflozinů ve smyslu jejich mnohočetných pozitivních efektů na organismus nepopiratelná.
(tich)
Zdroje:
https://farmakoterapeutickarevue.cz/cs/inhibitory-sglt2-glifloziny-a-kardiovaskularni-onemocneni
https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2009-4/lecba-diabetu-s-ohledem-na-kardiovaskularni-riziko-31354
https://www.prolekare.cz/tema/diabetes/detail/glifloziny-v-lecbe-diabetu-2-typu-dle-aktualnich-doporuceni-svl-125056
https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2017-3/sglt2-glifloziny-antidiabetika-antihypertenziva-nebo-leky-na-srdecni-selhani-61767/download?hl=cs