Je přirozené, že když člověk zaznamená potíže se zrakem, vyhledá očního lékaře. Pokud však žádné obtíže nemá, kdy je vhodný čas začít chodit na preventivní kontroly a v jakém ideálním intervalu?
S prevencí je dobré začít zhruba od 40. roku věku. Frekvenci prohlídek pak nastaví lékař podle nálezu – pokud jsou oči v pořádku, stačí návštěva 1× za 2–3 roky, případně při potížích.
Co vše preventivní prohlídka zahrnuje a jak se při ní postupuje?
Při preventivní oční prohlídce se v prvé řadě zjišťuje přirozená zraková ostrost (bez skel) a pak také tzv. korigovaná zraková ostrost, tedy s brýlemi na dálku a na blízko. Následuje vyšetření pomocí Amslerovy mřížky, změření nitroočního tlaku a kontrola předního a zadního očního segmentu prostřednictvím štěrbinové lampy. Konkrétně zadní segment oka (tedy čočka, sklivec a sítnice) se vyšetřují v rozkapání. Pokud je potřeba, lékař naplánuje ještě perimetrii (vyšetření zorného pole na počítači), založí fotodokumentaci nebo pacienta pošle na vyšetření pomocí OCT (optické koherentní tomografie).
Jaké vyšetření a výkony z výše uvedených jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a které si klient platí sám?
Pojišťovny hradí vše mimo OCT. Při tomto vyšetření se používá zobrazovací metoda, díky níž se kontroluje oční pozadí, jednotlivé vrstvy sítnice, vrstvy nervových vláken a zrakový nerv. Vše je zobrazeno s velmi vysokým rozlišením bez nutnosti kontaktu s okem.
K běžným potížím se zrakem patří špatné vidění na blízko a na dálku s následným předepsáním brýlí. S čím dalším za vámi lidé přicházejí nejčastěji?
Pacienty hodně trápí zamlžené vidění, které je nejčastěji způsobeno tzv. suchým okem. Dále se často objevují problémy s výskytem zkřivených čar při čtení na blízko nebo s vypadávajícími písmenky. Obojí může být způsobeno počínající věkem podmíněnou makulární degenerací. Setkávám se také často s těžkými očními vadami a onemocněními, mezi něž patří zelený zákal, diabetická či hypertonická retinopatie a nitrooční záněty. Častá bývají také úrazová postižení oka, od drobných v podobě cizího tělíska na rohovce či ve spojivkovém vaku až po složitá, kam spadají například poleptání a popálení.
Problémy s očima mohou přinášet i některá celková onemocnění (diabetes mellitus, roztroušená skleróza atd.). Jak by lidé, kteří těmito nemocemi trpí, měli pečovat o svůj zrak?
Měli by o něj pečovat úplně stejně jako zdraví jedinci. Oční lékař jim stanoví přesné termíny či schéma očních kontrol podle jejich onemocnění a upozorní je, na co dávat pozor a co sledovat.
Pro úspěšnou léčbu očních potíží je zásadní spolupráce pacienta s lékařem. V čem nejčastěji tato spolupráce vázne?
Pacienti velmi často nedodržují termíny nebo schémata kontrol. Běžně se také objednávají na poslední chvíli a pak se nedostanou na prohlídku včas (třeba diabetici nebo lidé s vysokým krevním tlakem). Pacienti se zeleným zákalem zase občas nekapou kapky do oka vůbec anebo tak, jak mají. Někteří nemocní se odmítají smířit se svojí diagnózou a zbytečně obcházejí další a další lékaře – přesto nakonec část z nich léčbu ani nedodržuje. Týká se to často nemocných se syndromem suchého oka.
Co zvládne současná medicína v případě těžkých očních vad a chorob napravit a kde naráží na své limity?
Medicína učinila za posledních 15 let neuvěřitelný pokrok. Pokud pacient přijde včas (nebo se dostane brzo na vyšetření) a léčbu dodržuje, v 50–70 % případů (podle typu postižení či poškození) umíme poškození oka zastavit, nebo dokonce stávající stav zlepšit. Limitem však stále zůstává trvalé poškození nervové tkáně, které bohužel „opravit“ neumíme.
Pokud člověk o zrak přijde, jak ho lze sociálně zabezpečit?
O sociální zabezpečení jedinců po ztrátě zraku se starají různé státní instituce. Pomáhají v tom také praktičtí lékaři. Poradí pacientovi s formuláři, vyžádají si a zkompletují všechny zprávy od pacientových specialistů, tedy i od očního lékaře, a odešlou pacienta na příslušný úřad. Na každém větším očním oddělení také pracuje lékař vyškolený pro zajišťování tzv. silných optických pomůcek, který mimo jiné spolupracuje s organizacemi pro nevidomé a slabozraké a postupuje v součinnosti s pojišťovnami.
(hno)