Pacientce vrátil zrak její chrup
Lékaři v Americe se nedávno odhodlali k raritní operaci, která se až dosud prováděla jen na nemnoha místech v Evropě a Asii. Při náročném výkonu, který byl v Americe proveden vůbec poprvé, lékaři vrátili pacientce zrak s pomocí jejího zubu.
Zub pomohl držet optiku
Šedesátiletá paní Sharron Thorntonová ze státu Mississippi byla zcela slepá již devět let, když se rozhodla podstoupit ojedinělou operaci. Při této operaci s krkolomným názvem „modifikovaná osteoodontokeratoprotéza“ (MOOKP) jí lékaři implantovali do oka tkáň jejího vlastního zubu, aby pomáhala udržet na místě speciální optický aparát.
V hodinách následujících po operaci byla paní Thorntonová již schopna rozeznávat obličeje a o dva týdny později si dokonce mohla přečíst první noviny. Zraková ostrost sice zdaleka není ideální, avšak lékaři očekávají, že se bude časem postupně zlepšovat spolu s tím, jak se budou hojit rány po operaci.
Kůže ji připravila o oči
Paní Thorntonová přišla o zrak v roce 2000 kvůli vzácné kožní chorobě, jež mimo jiné napadla i povrch oka a těžce poškodila rohovku. Bohužel pacientka zároveň patří k lidem, jejichž tělo odmítá přijmout umělou rohovku a vyvíjí proti ní výraznou imunitní reakci. U těchto lidí je možné jako poslední šanci vyzkoušet implantovat dovnitř oka právě zub, tedy jejich vlastní tkáň, proti které nebude imunitní systém útočit. Zub potom v oku slouží k ukotvení optického aparátu, pomocí kterého může pacient znovu vidět.
Rohovka je často poškozena při úrazu
Operace „MOOKP“ byla vůbec poprvé provedena v Itálii a od té doby se využívá u pacientů s těžce poškozenou rohovkou, u kterých nelze implantovat rohovku umělou. Aby však bylo možné takovou operaci provést, musí být splněna podmínka, že kromě rohovky jsou všechny ostatní části oka zdravé, především sítnice a zrakový nerv. K vážnému poškození rohovky, které může vést až ke ztrátě zraku, dochází například při poleptání oka kyselinami či louhy nebo působením četných chemikálií. Kromě toho ho mohou způsobit také některá vzácná autoimunitní onemocnění, tak jako v případě paní Thorntonové.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/164221.php