Technologie Sonicare udělá z povinnosti pečovat o zuby dětí zábavu
S dítětem přichází řada povinností, ne všechny se rodičům daří zvládnout s klidem. K jedné z jejich největších nočních můr patří čištění zubů. V současnosti je naštěstí možné využít technologie, která udělá z rituálu nejen přirozenou součást dne, ale dokonce zábavu. A to aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě a bezpečnosti péče o chrup svého dítěte.
Mléčný chrup není zbytečný. Nenechte ho zkazit
Kdo to nikdy nezažil, nepochopí, jaký horor může být obzvláště malým dětem vyčistit pořádně zuby. Část rodičů si myslí, že toto martýrium není třeba podstupovat, protože mléčné zuby jim za pár let stejně vypadají a narostou zbrusu nové. Jenže mléčný chrup má svou důležitou roli. Minimálně v tom, že vytvoří pro zub stálého chrupu místo. Pokud tedy mléčné zuby vypadnou nebo budou vytrženy dříve, než by přirozeně vypadly, nemusí se druhý zub správně prořezat a v budoucnu dítěti zadělá na problémy s křivými zuby (nutnost navštěvovat ortodontistu) nebo třeba s řečí (bude vyžadovat péči logopeda). Pokud vás navíc děsí čištění zubů u dětí, pak to není nic proti ošetřování zubního kazu, které je u dětí velmi náročné. Pravidelné a poctivé čištění je jeho prevence, a proto bychom na něj neměli rezignovat.
Základní pravidla péče o dětský chrup
Zubního lékaře byste s dítětem měli poprvé navštívit nikoliv v okamžiku, kdy máte podezření na zubní kaz, ale hned po prořezání prvních zoubků. Poté je vhodné návštěvu opakovat pravidelně každý půlrok. Je to důležité i proto, aby si vaše dítko na prostředí ordinace zvyklo a vy jste měli možnost s lékařem zkonzultovat správné provádění rutinní péče o zuby.
Zubní kazy navíc nemusí být na první pohled patrné a mohou se objevit i v mezizubních prostorech, proto je důležité na ně při čištění nezapomínat. K jejich čištění můžete využít dětské „praky“ (zubní nit nataženou na párátku) nebo třeba ústní sprchu.
Častou chybou rodičů je, že dětem příliš brzy přestávají zuby dočišťovat. Od dvou let by se dítě mělo v čištění zubů trénovat tím, že si ho bude zkoušet samo, ale až do devíti let (s ohledem na zručnost dítěte) by měli rodiče zuby dětem dočišťovat.
Prsťáček se v současné době doporučuje na masírování dásní ještě před prořezáním zubů a časné zvykání dítěte na čištění zubů, již se ale nedoporučuje na samotné čištění ani u prvních zubů. Zubní plak silikon neumí rozrušit a rodiče by měli co nejdřív přejít na manuální zubní kartáček pro nejmenší. Kolem třetího roku je vhodné usnadnit a zefektivnit čištění šetrným elektrickým zubním kartáčkem, například s technologií Sonicare.
Kartáček Sonicare For Kids přináší v péči o dětský chrup nespočet výhod
Pomocnou ruku v péči o zuby dětí vám nabídne sonický kartáček Sonicare For Kids. Jak funguje? Svými kmity vytváří vířivý proud z vody, pasty a slin, který proniká do všech míst a odstraňuje plak až o 75 % účinněji než kartáček manuální. Díky 62 000 pohybům za minutu umožňuje zuby kvalitně vyčistit už za dvě minuty, zatímco manuální byste pro stejný výsledek museli používat pětkrát déle.
Ze studie, která srovnávala úspěšnost odstranění plaku u dětí ve věku 7–10 let používajících Sonicare Kids nebo manuální kartáček, vyšlo, že sonický kartáček odstranil významně více plaku než manuální, a to i ve špatně dostupných prostorech, jako na zadních zubech a mezi zuby. U téže věkové skupiny se v těchto parametrech ukázal také jako účinnější než rotační kartáček.
Sonicare For Kids měří dětem čas čištění, takže mají tendenci dobu nutnou pro čištění na rozdíl od čištění manuálním kartáčkem nezkracovat. Podle jedné studie po dvou týdnech jeho používání si děti čistily zuby 122 sekund, zatímco s manuálním kartáčkem jen 83 sekund. U dětí ve věku 4–10 let se podle průzkumu v ordinacích amerických zubařů při užívání kartáčku Sonicare For Kids prokázala v 90 % případů větší motivace při čištění zubů. Téměř všichni oslovení rodiče dětí v tomto průzkumu byli se Sonicare For Kids spokojeni a naprostá většina těch, kteří měli možnost v průzkumu kartáček vyzkoušet, by ho neváhala doporučit.
U dětí se jemná motorika stále vyvíjí, takže používání manuálního kartáčku u nich vyžaduje značný trénink. Díky ergonomickému designu sedne Sonicare For Kids do ruky dítěti i rodiči, který zuby dočišťuje. Používání kartáčku hodnotil v jedné z klinických studií expert na ergonomii, podle nějž je nesprávné držení kartáčku téměř dvakrát častější u manuálního kartáčku než u sonického.
Nespornou výhodou, kterou Sonicare For Kids nabízí, je možnost propojení s aplikací, která díky chlupaté příšerce jménem Sparkly dítěti slouží částečně jako kouč, který ho motivuje, aby často a důkladně čistilo zuby, částečně jako tamagochi, o které se může díky pravidelnému čištění starat. Za čištění totiž dostává v aplikaci odměny v podobě krmení, módních doplňků nebo barviček na přebarvení jeho srsti.
V balení jsou k dispozici dva nástavce, jeden je určen pro menší děti předškolního věku, druhý pak pro děti školní.
Je jen na vás, jakou péči o chrup svým dětem nabídnete, ale uvědomte si, že investujete nejen do jejich budoucího ústního zdraví, ale i do toho, aby si osvojily zdravé návyky.
(pok)
Zdroje a použitá literatura:
Milleman J. et al. Comparison of plaque removal by Sonicare For Kids and a manual toothbrush in children aged 7–10 years. Pediatric Dent 2009; 19, 1.
Jenkins W., Master A., Defenbaugh J., Wei J. An observational in-home use test of children 4–10 years using Sonicare For Kids. Philips Oral Healthcare Snoqualmie, WA; J Dent Res 89 (spec iss B); Abstract 3696, 2010.
Defenbaugh J., Schmitt P., Master A., Jenkins W., Strate J. Brushing duration and use interaction patterns of manual versus sonic toothbrushes in children aged 7–10 years. International J Pediatric Dent 2009; 19: 1.
Payne D., Rimmer P., Olson M., Master A., Jenkins W., Schmitt P., Strate J. Comparison of plaque removal by Sonicare For Kids and a Colgate children’s battery toothbrush in children aged 7–10 years. International J Pediatric Dent 2009; 19: 1.
https://www.philips.cz/c-m-pe/elektricke-zubni-kartacky/sonicky-zubni-kartacek-pro-deti
https://www.innovativepediatricdentistry.com/dont-believe-these-7-myths-about-baby-teeth/