Že je pro nás cigaretový kouř škodlivý, víme už dlouhá léta. Obsahuje více než čtyři tisíce látek, z toho několik desítek látek podporujících rakovinové bujení (kancerogenů). Kouř také prokazatelně podporuje růst bakterií dutiny ústní, čímž výrazně mění složení zubní mikroflóry. Dále obsahuje látky, kvůli nimž je v těle poškozena funkce hojení či snížena imunita. Tato problematika se ovšem netýká pouze výrobků produkujících kouř, ale také například žvýkacího tabáku, který obsahuje větší množství nikotinu, dráždí tkáň dásní a zvyšuje taktéž riziko zubního kazu.
Kouření nepřispívá jen ke žlutým zubům a zápachu z úst
U chronického kuřáka můžeme často pozorovat zabarvení či deformity zubů a zápach z úst. Tyto kosmetické známky ovšem mohou pouze doprovázet závažná a často velmi nepříjemná onemocnění.
Příkladem jsou:
- zvýšená tvorba plaku a zubního kamene,
- zvýšená ztráta kostní tkáně čelisti,
- zvýšené riziko bílých povlaků na sliznici,
- zvýšené riziko vzniku zánětu dásní a zrát zubů,
- zvýšené riziko nádorových onemocnění dutiny ústní.
Představte si, které obtíže by vás bez kouření nemusely trápit
Pojďme si to ukázat vliv kouření na ústní zdraví na konkrétních příkladech onemocnění:
Orální leukoplakie
Pojem leukoplakie označuje bílé nestíratelné povlaky v ústech. Jedná se o reakci sliznice dutiny na dlouhodobé dráždění. Studie publikovaná Americkou asociací dentistů prokazuje, že leukoplakie zcela vymizela do šesti týdnů po zanechání kouření u 97,5 % pacientů, kteří užívali bezdýmné tabákové výrobky.
Plakem podmíněný zánět dásní
U kuřáků se vlivem nikotinu snižuje prokrvení dásní, nedochází tudíž k varovnému krvácení a přes zvýšené množství plaku je zjištění probíhajícího zánětu taktéž oddáleno. Eliminací kouření je pacient schopen urychlit zachycení případného onemocnění a zmírnit jeho následky.
Zánět závěsného aparátu zubů
Zánět závěsného aparátu zubů (paradontitida) může vést až ke ztrátě zubů. Jedná se o velmi časté onemocnění a patří k nejčastějším důvodům předčasné ztráty chrupu. Při neléčené formě dochází k úplnému kolapsu závěsného aparátu, na kterém se podílí také kouřením vyvolaná ztráta kostní tkáně čelisti. Jednou z příčin je také působení mikroorganismů vyskytujících se právě v zubním plaku. Proto je omezení kouření jednou z hlavních prevencí rozvoje tohoto onemocnění.
Poruchy hojení
Kouření oslabuje schopnost hojení a snižuje imunitní reakce těla. V dutině ústní se to může projevit například po zavedení zubních implantátů, kdy může být jejich vhojení značně zpomaleno a komplikováno výskytem zánětů.
Zanechání kouření se z hlediska ústního zdraví vyplatí vždy
Včasné zahájení odvykání může výrazně snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění a také zlepšit příznaky již počínajících chorob. Jednou z účinných a často používaných metod odvykání kouření je odvykání na základě nikotinové náhradní terapie (NRT). Užíváním tabáku vzniká závislost právě na látce zvané nikotin, jejíž následné vysazení může v těle zapříčiňovat známé abstinenční příznaky a touhu po cigaretě. V rámci NRT se používají nízké dávky nikotinu ve formě žvýkacích gum, náplastí či sprejů, které dokážou snížit fyzické abstinenční projevy, jako například třes. Pacient se tak může soustředit na emocionální stranu odvykání. Studie potvrzují, že NRT dokáže zvýšit naději na úplné odvyknutí až dvojnásobně.
Ačkoliv se může zdát, že po letech pravidelného kouření už by snížení množství či úplné odvyknutí nemuselo změnit osud vaší dutiny ústní, opak je pravdou. Existuje několik studií, které se zabývaly tímto tématem. V jedné z nich autoři popisují, že po snížení počtu vykouřených cigaret na polovinu krabičky denně se riziko vzniku onemocnění dásní snížilo o polovinu na rozdíl od pacientů s návykem na krabičku a půl denně.
(vfi)
Zdroje:
https://www.cancer.org/cancer/risk-prevention/tobacco/guide-quitting-smoking/nicotine-replacement-therapy.html
https://www.webmd.com/oral-health/smoking-oral-health