Cigarety zabíjejí, přípravky na odvykání zachraňují životy
Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou všechny formy užívání tabáku škodlivé, neexistuje žádná bezpečná úroveň expozice tabáku – to platí pro cigarety, dýmky, vodní dýmky, doutníky, ručně balený či zahřívaný tabák, bídí, kretek i bezdýmné tabákové výrobky.
Na následky kouření zemře celosvětově každý rok kolem 8 milionů lidí, u nás kolem 18 000 osob. Odborné výzkumy zaměřené na odhadování rizik a přínosů léčby závislosti na tabáku přinášejí jednoznačný závěr, že jen díky náhradní nikotinové terapii mohou být zachráněny desetitisíce lidských životů.
Užívat přípravky s obsahem nikotinu je zcela bezpečné
Nikotin je chemická látka, která způsobuje při kouření závislost. Samotný nikotin však není považován za kancerogen. Rakovinotvorné účinky kouření cigaret jsou zapříčiněny jinými chemickými látkami, které jsou obsaženy v cigaretovém kouři, jejich počet se odhaduje na 7 000. Jedná se na příklad o látky vznikající při pěstování, sušení a spalování tabáku, které jsou spojovány s mnoha typy nádorů. Léčivé prostředky s obsahem čistého nikotinu jsou tak nesporně bezpečnější variantou než kouření cigaret. Obecně lze říci, že léčivé prostředky s obsahem nikotinu:
- nezpůsobují rakovinu,
- nevyvolávají nemoci plic,
- nejsou spojeny s tak vysokou pravděpodobností srdečně-cévních onemocnění jako kouření.
Základem úspěchu náhradního nikotinu je jeho správné užívání
Léčivými prostředky s obsahem nikotinu určenými k odvykání kouření rozumíme zejména náhradní nikotinovou terapii (NRT). Pro její bezpečnost svědčí i fakt, že se k léčbě závislosti na tabáku používá již od 80. let minulého století. V současné době je na trhu dostupná v mnoha variantách, zejména se jedná o žvýkací gumy, pastilky, orální spreje a transdermální náplasti. Do poraden pro odvykání kouření klienti často přicházejí s tím, že tato léčba nefunguje a nedělá jim dobře. V drtivé většině případů to však není způsobené její neúčinností, ale jejím nesprávným užíváním.
Ukažme si to na příkladu žvýkacích gum s obsahem nikotinu. Ty je třeba užívat přesně v souladu s návodem k použití a přistupovat k nim jako k léku. Pokud totiž tyto žvýkačky uživatel žvýká příliš rychle, nedojde k žádoucímu vstřebání nikotinu v dutině ústní, ale k jeho průniku do žaludku. To může mít za následek nevolnost. Současně dojde v kyselém žaludečním prostředí k degradaci nikotinu, a tím pádem nenastane očekávané potlačení abstinenčních účinků. U všech forem náhradní nikotinové terapie je třeba dodržovat doporučené dávkování, aby nedošlo k předávkování nikotinem. To se může rovněž projevovat nevolnostmi.
Jsou elektronické cigarety vhodnou cestou k odvykání?
Užívání elektronických cigaret sice není bez rizika, podle dosavadních výzkumů jsou však v porovnání s klasickými cigaretami mnohem méně škodlivé. Elektronické cigarety sice obsahují některé potenciálně škodlivé chemikálie, jejich hladiny jsou však výrazně nižší než v klasických cigaretách. Při užívání elektronické cigarety dochází ke vdechování aerosolu, který je jejich produktem. Tento aerosol může dle dostupných informací obsahovat mimo jiné těkavé organické sloučeniny, těžké kovy či různé příchutě. Tyto látky mohou mít na zdraví negativní vliv, některé mají i kancerogenní účinky. A co na použití elektronických cigaret říká odbornice, pneumoložka MUDr. Lenka Dvouletá? „Elektronická cigareta mírně sníží dopady kouření na organismus, jako mezičlánek v odvykání kouření bych ji ale primárně nedoporučovala. Stále se jedná o inhalaci nikotinu a dalších látek. Určitý přínos vidím v tom, že okolí uživatele elektronické cigarety nevdechuje takové množství zplodin jako v případě běžného kuřáka. Stále se ale jedná o relativně krátce známou formu užívání nikotinu. Tím pádem u elektronické cigarety nemáme dostatek dat k jejich rizikům a dopadu na organismus při dlouhodobém užívání.“
S léčivými prostředky, nebo bez nich? Lékaři mají jasno
V otázce porovnání úspěšnosti zanechání kouření s podporou léčivých prostředků a bez nich se odborníci shodují. Za všechny to vyjádřila MUDr. Dvouletá: „Pravděpodobnost úspěšného zanechání kouření bez podpůrných pomůcek se pohybuje v jednotkách procent. Nemožné to tedy není, ale je to náročnější a kuřák musí mít silnou vnitřní motivaci. Při užívání náhradní nikotinové terapie se úspěšnost udává okolo 20 %, při komplexní léčbě (podpoře odborníka, cílené léčbě) je úspěšnost okolo 30 %.“
(tich)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/quit-smoking/quit-smoking-medications/3-reasons-to-use-medicines-when-you-quit/quit-medicines-are-safer-than-smoking/index.html
https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/about-e-cigarettes.html
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2804631/
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/smoking-and-cancer/is-vaping-harmful
https://www.vfn.cz/wp-content/uploads/2021/03/TZ_Kulaty_stul_s_odborniky_na_tema_rizika_koureni.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5599147/