Inkontinence moči
Tyto potíže zahrnují především urgentní nebo časté nucení k močení, úniky nebo zadržování moči. Tyto problémy dokážou velmi znepříjemnit život. Jak si s nimi tedy poradit?
- Pijte dostatek tekutin (alespoň dva až tři litry denně), ale později odpoledne už jejich příjem raději omezte, aby vás plný močový měchýř nebudil v noci.
- Obzvlášť před delší cestou se zcela vyhněte nápojům s kofeinem, který močové cesty dráždí.
- Používejte inkontinenční vložky. Při náhlé potřebě vyhledat toaletu budete klidnější, pokud byste to nestihli včas.
- Při návštěvě nových míst si včas zjistěte, kde se nachází toalety, a při cestování nikdy nevynechejte příležitost je využít. Nikdy totiž nevíte, kde a za jak dlouho budete mít zase další možnost dojít si na záchod.
- Když sedíte na toaletě, lehce se předkloňte. Vytvoříte tím tlak na močový měchýř a usnadníte tak jeho úplné vyprázdnění.
- Silnější potíže mohou vyřešit léky na předpis.
Zácpa
Někteří lidé s RS mohou také trpět častými zácpami. Pomoci jim může nejen opět dostatečný příjem tekutin, ale i:
- více vlákniny v jídelníčku – nezapomeňte přitom, že vláknina má schopnost natáhnout na sebe tekutiny, takže s vyšším příjmem vlákniny musíte zvýšit i příjem tekutin,
- aktivní pohyb − rozhýbe nejen vaše tělo, ale i vaše střeva,
- masáž břicha před spaním – začněte kousek od pravé kyčle a postupujte nahoru pod žebra, přejděte na druhou stranu a dolů. Rukou přitom obkreslujte tvar obráceného U,
- vyšší posez na toaletě − zkuste si při sezení na toaletě podložit chodidla anebo si pořiďte speciální stoličku. Cílem je, aby byla vaše kolena výše než boky. To je totiž optimální přirozená podpora vyprázdnění střev,
- přípravky k vyprazdňování − v lékárně vám mohou doporučit přípravky, které vám od potíží uleví.
V obou výše uvedených případech platí, že i přes všechna preventivní opatření vás může potkat nehoda. Proto je dobré vždy u sebe nosit pohotovostní sadu s čistým prádlem, vlhčenými ubrousky, vložkou a sáčkem na špinavé věci. Při výběru oblečení je také lepší vyhnout se nošení opasků, drobných nebo četných knoflíků na zapínání, všem stahovacím šňůrkám a těsným kalhotám. Při akutní potřebě totiž mohou tyto drobnosti zvyšovat stres a znamenat ztrátu často drahocenných vteřin.
(mir)
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
Zdroj:
http://www.activemsers.org/tipstricks/toilettips.html