Pro kopřivku je typická svědivá nepříjemná vyrážka, která se znenadání objevuje na různých částech těla a někdy stejně rychle vymizí. Může ale pokrývat i velkou souvislou plochu těla. Nejčastěji se projevuje výsevem pupenů, zarudnutím a otokem kůže. Svůj název získala podle toho, že připomíná reakci na požahání kopřivami.
Mezi nejčastější důvody vzniku kopřivky patří:
- alergická reakce, například na hmyzí jed, zvířecí alergeny, potraviny či léky,
- vnější podmínky působící na pokožku, jako například teplo, chlad nebo sluneční záření,
- infekční nemoci, a to především u dětí,
- poruchy obranyschopnosti organismu
- nebo stres.
Mazat, ale nedrbat
Lékař stanovuje diagnózu kožních obtíží na základě klinického obrazu, tedy podle příznaků, se kterými pacient do ordinace přichází. Léčba kopřivky se většinou soustředí na tlumení jejích projevů. Může být buď místní, nebo celková, tedy léčit se může zvenku i zevnitř.
- Místní léčba spočívá v aplikaci mastí nebo roztoků, které zmírňují svědění.
- Celková léčba zahrnuje podávání léků určených k léčbě alergických projevů.
Krátkodobě je možné při kopřivce užívat také tzv. kortikoidy – léky tlumící nadměrnou činnost imunitního systému, které se využívají při léčbě zánětlivých a alergických onemocnění. Kvůli jejich možným nežádoucím účinkům se však nejedná o vhodné dlouhodobé řešení.
Zásadním krokem v léčbě kopřivky je pokusit se vyhnout tomu, co ji vyvolává, pokud se to ovšem podaří zjistit. Vyrážku byste si neměli škrábat – jen se tím zhoršuje a narušená kůže se může stát vstupní branou pro infekci.
Od pár hodin po pár týdnů
Kopřivka se může projevit náhle jednorázově v průběhu několika hodin či dní nebo může probíhat dlouhodobě či se její projevy mohou vracet. Tento chronický typ kopřivky je častější u dospělých než u dětí.
(pak)
Zdroje:
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/urticaria-hives
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/urticaria-hives#treatment