Výzkumy ukazují, že u třetiny až poloviny pacientů s rakovinou se vyvine některá z psychiatrických komplikací, nejčastěji tzv. porucha přizpůsobení, deprese a úzkost. Vyskytují se obdobně často u žen i u mužů. Jednou z cest, jak pacientům s těmito problémy pomoci, je psychoterapie, ať už skupinová, či individuální. Klinický psycholog může s využitím některých psychoterapeutických metod navodit pozitivní emoční odpověď a mimo jiné naučí nemocné dovednostem potřebným ke zvládnutí náročných změn v životním stylu i ve vztahové rovině.
Porucha přizpůsobení, úzkost a psychoterapie
Porucha přizpůsobení pramení z velkého stresu, který s sebou zhoubné onemocnění přináší. Nejčastěji se projevuje depresivní náladou, úzkostí, obavami a zhoršením výkonu při každodenních činnostech. Tzv. podpůrná psychoterapie, např. pomocí naslouchání, vcítění a edukace, se v tomto případě používá s cílem porozumět vzniku potíží při prodělaném stresu. Také učí, jak zacházet s příznaky poruchy a jak řešit problémy v životě. V neposlední řadě se snaží předcházet výskytu potíží v budoucnosti.
Za rozvoj úzkostných stavů může nést odpovědnost jak samotné vyslechnutí diagnózy a podstoupení léčby, tak jejich přítomnost již před vznikem nemoci, která je pouze odmaskuje. Úzkost mohou zhoršovat některé podávané léky anebo může souviset se špatně léčenými stavy, které doprovázejí vlastní onkologickou nemoc (např. nedostatečně tlumená bolest, dýchací obtíže apod.). V léčbě se s úspěchem používají relaxační techniky a behaviorální terapie.
Deprese, poruchy spánku
Rozpoznání diagnózy deprese může být u onkologických pacientů problematické, protože depresivní ladění se k nádorovému onemocnění často přidružuje a některé symptomy se s ním překrývají. Příznaky deprese mohou být vyvolány také některými léky podávanými onkologickým pacientům nebo jsou ovlivněny metabolickými či hormonálními poruchami. V léčbě je většinou zapotřebí kombinovat psychoterapeutické přístupy s podáváním léků.
Poruchy spánku se vyskytují u čtvrtiny až více než poloviny onkologicky nemocných a k jejich zvládnutí lze doporučit kognitivně-behaviorální terapii a relaxační techniky. Kvalitní spánek je pro pacienty velice důležitý, proto je nutné, aby svému ošetřujícími lékaři sdělili, jakmile začnou mít se spánkem potíže.
Nevolnost a zvracení, únava či bolest jsou časté nepříjemné doprovodné jevy probíhajícího onemocnění a léčby. Také zde se uplatňují některé psychoterapeutické přístupy, jako např. relaxační techniky, imaginativní metody či hypnóza.
Psychoterapie při zvládání nežádoucích účinků cytostatik
Klinický psycholog využívá při podpoře onkologických pacientů např. relaxační techniky, imaginativní metody, kognitivně-behaviorální terapii či hypnoterapeutický přístup.
Výjimkou není ani psychiatrická léčba nemocných, kteří mohou ve snaze eliminovat depresivní stavy užívat antidepresiva či jiné léky. Cílem je maximální pomoc při zvládání fyzicky i psychicky náročného období.
S cílem minimalizovat nežádoucí účinky protinádorové terapie, zejména nevolnost a zvracení, může preventivní medikamentózní léčbu vhodně doplnit také relaxace či imaginativní techniky. V rámci psychoterapeutické pomoci a podpory se uplatňuje také edukace, tzn. opakované vysvětlení průběhu či mechanismu účinku léčby, což samo o sobě přináší některým pacientům úlevu.
Nově vzniklý medicínský obor – psychoonkologie – významně pomáhá pacientům zvládat vysilující psychickou zátěž, kterou s sebou diagnóza a léčba nádorového onemocnění přináší.
(paf)
Zdroje:
Látalová K., Kamarádová D., Jelenová D., Ocisková M., Praško J. P. Poruchy přizpůsobení. Med. pro praxi 2015; 12 (4): 184–188.
Mehta R. D., Roth A. J. Psychiatric considerations in the oncology setting. CA: A Cancer Journal for Clinicians. 2015; 65 (4): 299–314. Available from: http://doi.wiley.com/10.3322/caac.21285.
https://www.hopkinsmedicine.org/integrative_medicine_digestive_center/services/cancer_supportive/cancer_supportive_psychotherapy.html
Vorlíček J., Adam Z., Šmardová L., Vorlíčková H. Chemoterapie a vy: Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 5., přeprac. a dopl. vyd., 2. vyd. Medical Tribune CZ. Praha: Masarykův onkologický ústav Brno ve spolupráci se společností Teva Pharmaceuticals CR a s nakl. Medical Tribune CZ; 2013.