Roztroušená skleróza: s psychoterapií se žije lépe
Léčba roztroušené sklerózy zdaleka nespočívá pouze v pomoci neurologa a fyzioterapeuta. Nezřídka přichází na řadu také psychoterapie.
Duševní zdraví a pohoda jsou zásadní pro léčbu kteréhokoli chronického onemocnění, roztroušenou sklerózu nevyjímaje. Jaké služby může psychoterapie pacientům s „ereskou“ nabídnout?
Na problémy nejste sami
Psychoterapie může lidem trpícím roztroušenou sklerózou pomoci v různých obdobích jejich života. Využít ji lze brzy po zjištění závažné diagnózy, kterou leckdy není snadné přijmout. Psychoterapie bývá součástí léčby úzkostných stavů či depresí, jež se v reakci na život s chronickým onemocněním někdy objevují. S pomocí psychoterapeuta lze nahlédnout a řešit problémy v partnerských vztazích či rodině, vznikající někdy právě v návaznosti na nemoc. Někteří psychoterapeuti se zaměřují přímo na problematiku související s chronickými chorobami, nebo dokonce na roztroušenou sklerózu jako takovou.
Sólo, v páru, ve skupině
Psychoterapie má mnoho forem a technik. Vedle individuální psychoterapie „mezi čtyřma očima“ existuje i terapie párová či rodinná, které se účastní hned několik blízkých osob. Při skupinové psychoterapii se účastníci postupně poznávají a mohou si vzájemně poskytovat přínosné zpětné vazby. V tzv. svépomocných skupinách sdílejí jedinci se společným problémem životní zkušenosti a poskytují si potřebnou emocionální podporu.
Nebojte se vyhledat pomoc psychoterapeuta. Potřebnými kontakty by vás měl vybavit váš ošetřující lékař nebo je naleznete na mnoha českých webových stránkách věnovaných roztroušené skleróze.
(veri)
Zdroj: www.mssociety.org.uk/ms-support/emotional-support/living-with-MS/getting-help#Talking_therapies