Ruce Američanů jsou stále špinavější
Důležitou obranou proti chřipkovému onemocnění je důkladné a pečlivé dodržování hygienických návyků. Mezi ně patří zejména pravidelné mytí rukou po kontaktu s jakýmkoliv povrchem, který by mohl být pokryt viry chřipky. Kromě vdechnutí viru či jeho kontaktu se spojivkou je nejčastější cestou chřipkové infekce do organismu kontaminovaná ruka, kterou si člověk sáhne do obličeje. O špatném postoji lidí k hygieně vypovídá i následující zpráva.
Překvapivé výsledky studie...
Nedávno byly zveřejněny výsledky na první pohled úsměvné studie, která se zabývá úrovní hygieny u americké populace. Zadání studie bylo jasné: zjistit, kolik procent Američanů si umyje ruce po použití veřejné toalety. Výsledek? Američané mají ruce stále špinavější a k hygieně se staví laxněji než v roce 2005. Tehdy byl proveden obdobný průzkum. Procento „čistotných“, kteří si umyli ruce, kleslo za dva roky z 83 % na současných 77 %. Celé studie se účastnilo přibližně šest tisíc respondentů.
#IMG#Ačkoliv zmiňovaná studie může vypadat dětinsky, i americké Centrum pro kontrolu nemocí (Center for Disease Control and Prevention) uvádí, že mytí rukou je nejdůležitějším prostředkem osobní prevence, kterým jednotlivec zabraňuje přenosu infekčních onemocnění. Někteří jdou ve svém nadšení pro hygienu ještě dále: „Patnáct až dvacet sekund tření a mýdlo s vodou odstraní z vašich rukou mnoho choroboplodných zárodků a napomůže vašemu zdraví i celkové pohodě. Je to báječný zákrok, který účinkuje po celém světě,“ uvedla ke kauze špinavých rukou doktorka Judy Daly, ředitelka mikrobiologických laboratoří v dětské nemocnici v Salt Lake City.
Špindírové se nechtějí přiznat...
V průběhu studie se objevil ještě jeden zajímavý fakt. Ačkoli v telefonickém průzkumu uvedlo 92 procent dospělých Američanů, že si myjí ruce po použití toalety, průzkum provedený přímo v terénu toto číslo rozhodně nepotvrdil. Studie zaměřená na několik veřejných toalet ve městech New York, Atlanta, Chicago a San Francisco přinesla nelichotivé výsledky především pro muže. Zatímco čistotných žen je 88 %, u mužů toto množství činí pouze 66 %. „Je naprosto zřejmé, že muži by si měli k umyvadlu stoupat častěji,“ sdělil novinářům Brian Sansoni, jeden z autorů studie. „Jedna třetina mužů si neumyje ruce po použití toalety. To je hrozné.“
Důvod, proč si lidé myjí ruce méně, se neví...
Zatímco mytí rukou na veřejných toaletách je zřejmě na ústupu, podle odpovědí respondentů oslovených v telefonickém průzkumu lidé své chování mezi lety 2005 až 2007 vůbec nezměnili. Autoři studie nemají žádné vysvětlení pro to, proč si lidé nyní myjí ruce méně než dříve. Zároveň připouštějí, že průzkumy byly prováděny na různých místech, a proto nemusí být úplně spolehlivé.
(vek)