Zárodky zoubků se začínají vytvářet již ve druhém trimestru těhotenství, ale hlavní období, kdy se mléčný chrup prořezává, přichází přibližně v půl roce dítěte. Nejprve se většinou objevují první řezáky v dolní čelisti, poté v horní. Kolem 12. měsíce věku rostou první stoličky a chrup by měl být kompletní mezi 20. a 30. měsícem věku. Že se něco děje, se u většiny dětí projeví výraznou změnou v chování, a to ještě předtím, než se zoubek „vyklube“.
Beze spánku
Prořezávání zubů je často první nepříjemnou a bolestivou zkušeností v životě miminka. Změny nacházíme jednak lokální v dutině ústní a také jsou patrné příznaky celkové. V ústech většinou vyroste zarudlý citlivý uzlík, který může vést i k obrazu zánětu dásní. Vzácně se zánět rozvine až k hnisání. Dále si lze všimnout zvýšeného slinění, aft či moučnivky. Probíhající bouřlivý růstový proces v dásni se odrazí i v blízkém okolí – objeví se výtok z nosu, zarudnutí tváří či reflexní bolesti ouška. Na úrovni zažívacích orgánů pozorujeme nechutenství, bolesti bříška, případně může první zoubky doprovázet i průjem. V chování děťátka se pak projeví podrážděnost, vznětlivost, plačtivost. Může být nadmíru mazlivé a potřebovat utěšování, nebo je naopak mrzuté a neustále vzteklé. Bývají zde samozřejmě i problémy se spánkem a maminky se mohou připravit na mnoho probdělých nocí. Děti si během růstu zoubků strkají prsty do pusy, třou si tvářičky a tahají se za ouška. Poměrně často mívají i zvýšenou teplotu. Pokud je však teplota nad 38 st. C, většinou se jedná o doprovodné onemocnění a je lépe včas navštívit pediatra.
Obtíže zmírní homeopatika
Homeopatický lék (či léky) vybíráme s ohledem na nález viditelný v dutině ústní. Ale velmi důležité je najít i přípravek, který bude mít podobný obraz chování a reakce na bolest, s nimiž se setkáme u konkrétního dítěte.
1. Preparáty s místním účinkem
Borax 5CH – lék na velmi bolestivé afty s bílým povlakem a moučnivku doprovázející růst zubů. Vhodný pro dítě neklidné, které může odmítat kojení anebo krmení.
Phytolacca decandra 5CH – přípravek pro děti s obrovskou touhou něco kousat. Stále si strkají prsty či předměty do úst a okusují je.
Belladonna 9CH – lék určený pro jedince s příznaky na sliznici dásní, kde se objevuje červený a bolestivý uzlík. Dítě bývá rudé v obličeji, z něhož sálá horkost, má lesklé oči, může být i doprovodná zvýšená teplota bez pocení.
Mercurius solubilis 9CH – lék v situaci, kdy je prořezávání zubů doprovázeno velmi intenzivním páchnoucím sliněním a otokem jazyka. Dásně jsou zanícené a opět zde může být i přidružená vyšší teplota.
2. Přípravky s celkovým účinkem
Chamomilla 9CH – u prořezávání zoubků snad nejčastěji indikovaný lék pro děti silně podrážděné, neustále plačící a pro ty, které zdánlivě nevědí, co chtějí. Jedinci odpovídající tomuto preparátu většinou požadují nějakou věc, kterou vzápětí zahodí, a chtějí jinou. Uklidní se jen na chvíli v náručí rodičů. Stav doprovází mírně zvýšená teplota, jedna tvář může být zarudlá a druhá bledá, často zde bývá bolest ouška, průjem, rýma či bronchitida.
Pulsatilla 15CH – tento přípravek potřebuje dítě, které je při růstu zubů velmi plačtivé a mazlivé, neustále se chce chovat. Kousání něčeho studeného bolest zmírňuje, stejně jako procházka venku. Teplo (zejména v uzavřených místnostech) potíže zhoršuje.
Podophyllum 9CH – lék pro kojence, který má taky tendence kousat věci, což mu zmírňuje bolesti, ale má navíc žlutý, hlenovitý průjem se škroukáním v bříšku. Bolesti břicha se zlepšují, pokud na něm dítě leží.
Magnesia phosphorica 9CH – přípravek vhodný tehdy, když se objevují průjem a bolesti bříška, které vedou k tomu, že se dítě choulí do klubíčka. Zlepšení zde přinášejí teplé obklady a nápoje.
Coffea cruda 15CH – lék pro děti trpící nespavostí, jež jsou velmi aktivní fyzicky i mentálně, ale citlivé na hluk či světlo. Často si intenzivně třou tváře.
Další možnosti úlevy
- Jemná masáž dásní prstem nebo vlhkou gázou – je potřeba postupovat něžně, ale zároveň pevně. Pomáhá olivový olej nebo s opatrností led. Rozhodně je nevhodné použít k tomuto účelu alkohol.
- Kousátka vyrobená z gumy či plastů – mohou se nechat chvíli zchladit v ledničce, ale nikdy ne v mrazáku.